GALLO, M. Model Stirlingova motoru v PSCAD [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Radil, Lukáš

Student Michal Gallo zpracoval diplomovou práci na téma Stirlingova motoru. V práci se věnoval zejména matematickému popisu Stirlingova motoru pomocí Schmittovy teorie, na základě které poté vytvořil model v prostředí PSCAD. Z výsledků obdržených z programu byl schopen vytvořit 3D model motoru v prostředí Autocad Inventor. Student během příprav studoval primárně zahraniční zdroje. Prokázal orientaci v oboru. Matematický model v PSCADu je vytvořen pomocí blokové logiky, která nepřispívá k rychlému překladu. Pokud by model vytvořil pomocí kódu přímo v jazyku Fortran 95, byla by kompilace rychlejší. Nicméně na vlastní běh programu to nemá významný vliv. Na druhou stranu musím vyzvednout jeho smysl pro detail, ve kterém počítal i s výhřevností různých druhů paliv a z toho pramenící spotřebu palivu. Stejně tak kladně hodnotím vysokou míru variability modelu. Navržený model by se měl realizovat a poté sloužit ve výuce. Naopak jsem kritický ke kvalitě některých obrázků v práci. Práci hodnotím stupněm A a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kopička, Marek

Diplomová práce se zabývá tvorbou modelu Stirlingova motoru, a to jak na úrovni matematického modelu (v programu PSCAD), tak na úrovni trojrozměrného grafického modelu (v programu Inventor). Práce je logicky strukturovaná do několika částí. Přes kapitoly popisující historický kontext Stirlingova motoru, princip jeho funkce, popis termodynamického cyklu, rozbor konstrukčních modifikací a popis regenerátoru se student dostává k teoretické analýze Stirlingova cyklu a motoru. Na základě těchto poznatků pak představuje vlastní matematický model vytvořený v programu PSCAD. Výstupem výpočtu tohoto modelu jsou parametry potřebné pro konstrukci 3D modelu v programu Invertor. Po stránce vlastního přínosu je práce na velmi dobré úrovni a hodnotím ji kladně. Studentu se podařilo využít poznatky získané teoretickým rozborem k vytvoření funkčního modelu v simulačním programu, který je zaměřen na simulace elektroenergetických dějů. Navíc se studentu podařilo interpretovat výsledky do grafického výstupu respektující některé výstupy matematického modelu. Přes všechny pozitiva této práce existují drobné, vesměs formální, chyby, které snižují kvalitu celé práce. Jedná se například o chybné odkazy na rovnice ve třetí kapitole, absenci zdroje tabulky 4-1 a nezobrazení a posunutí některých čar v některých obrázcích (např. obr. 4-7). Dále postrádám shrnutí zejména třetí kapitoly, která je z velké části tvořena výčtem rovnic, kdy čtenář jen složitě pozná, které jsou dále využity v modelu. Za drobný nedostatek také považuji absenci alespoň základního popisu použitých programů. Naopak, v práci se vyskytuje několik prvků, které byly vytvořeny nad rámec vlastního zadání, jako třeba modul počítající spotřebu paliva, grafické vykreslování momentové a výkonové charakteristiky a dalších průběhu. Na základě výše uvedeného hodnotím práci kladně, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím ji 92 body.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 94160