SEDLAČKO, J. Návrh modelu Savoniova rotoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student zpracoval bakalářskou práci zabývající se návrhem laboratorního modelu Savoniova rotoru. Cílem práce bylo provést výpočet návrhu, vytvořit dokumentaci pro realizaci a na závěr model sestrojit. Dle uvedených výsledků lze konstatovat, že práce splňuje všechny body zadání. Student k řešení přistupoval aktivně a samostatně. Předložená práce obsahuje logicky navazující kapitoly, které jsou podloženy adekvátním množstvím relevantní literatury. Odbornou úroveň práce mírně snižují nejasnosti v označení veličin v kapitole s matematickým odvozením, kdy nejsou veličiny správně uvedeny v seznamu veličin nebo jsou označeny chybně. Jako slabší část dále hodnotím kapitolu s interpretovanými výsledky měření, kdy není jasné, proč jsou právě uvedené charakteristiky měřeny a jaký to má ověřovací význam. Autor v práci uvádí návrhy pro zlepšení stávajícího modelu, které však nebyly realizovány především z časových důvodů. Samotná výroba modelu dokládá autorovy schopnosti a manuální zručnost, protože převážná část součástí je vlastní výroba. Dokumentace uvedená příloze potvrzuje autorovu znalost tvorby technické dokumentace včetně vizualizace v programu Autodesk Invertor, což je nad rámec zadání. V práci je zřejmý vlastní přínos autora k vytvoření výsledného řešení. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 90b.
Předložená práce je zpracována na dobré úrovni a odpovídá znalostem a zkušenostem autora. Základem teoretické části práce je popis postupu návrhu Savoniova rotoru. Pro zpracování této části bylo využito dostatečné množství zdrojové literatury a uvedený postup návrhu a konstrukce Savoniova rotoru je zpracován v souladu se známými postupy. Výhrady mám k několika drobným nepřesnostem: - v seznamu zkratek a symbolů je pro čelnou plochu rotoru dvojí označení A a S – v textu pak není zřejmé, na co se autor odkazuje, - na str. 13 je uvedeno, že přesah lopatek „e“ je charakteristický pro Savoniův rotor a určuje ho „“ – symbol by měl označovat hodnotu předsazení lopatek, ale v seznamu zkratek je uveden jako účinnost rotoru, - rovnice 4.21 – 4.23 a 5.24 (pravděpodobně chyba při číslování, má být 4.24) jsou chybné – při jejich uvedené interpretaci by výsledná síla „F“ a výkon „P“ byly nulové! - na str. 16 je uvedena rovnice pro Carnotův cyklus, ale vysvětlení této rovnice není přesné – dle definice autora by musela účinnost tohoto tepelného cyklu vyjít záporná. Praktickou část práce hodnotím pozitivně. Autorovi se podařilo sestavit funkční model Savoniova rotoru, který bude využitelný pro laboratorní úlohy na UEEN. Autor v závěru uvádí, že by bylo vhodné provést na sestaveném modelu úpravy, které by měly zajistit výší účinnost přeměny mechanické energie na elektrickou – domnívám se, že bylo v autorových silách změnit minimálně převod, aby svou domněnku podložil. I přes výše uvedené nedostatky a nepřesnosti hodnotím práci jako dobrou a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 94093