OLIVÍKOVÁ, B. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Makovský, Zdeněk

Bakalářský projekt s názvem NOVÉ NA STARÉ , který vypracovala studentka Barbora Olivíková, byla zcela samostatná práce. Připomínky vedoucího bakalářské práce ke konceptu navrhovaného objektu, problematika dispozic a konstrukcí byly řešeny při pravidelných konzultacích. Konzultace a spolupráce s odborníky a specialisty v oboru svědčí o pochopení funkce architekta jako autora koncepce návrhu a zároveň člena širšího kolektivu. Autorka v průběhu práce zpřesňovala vlastní architektonickou představu koncepčního řešení zadaného úkolu a vycházela z urbanistického a architektonického kontextu místa a z požadavků na dispoziční i funkční řešení navrhovaného objektu. Výrazný osobnostní rys studentky se projevoval v důsledném hledání varianty řešení, které by vyhovovalo kontextu místa i autorčině představě o architektuře objektu. Tato její snaha se také projevuje přemýšlením o konstrukci celé stavby i hledáním funkce a estetiky stavebního detailu. Urbanistický i architektonický návrh splňuje předmět zadání bakalářské práce, kterým byl požadavek na zastavění pozemku na nároží ulic Bratislavská a Stará. Navržený objekt splňují požadavky na polyfunkční městský dům s převažující funkcí bydlení, doplněný o další funkce a plochy potřebné v kontextu lokality Součástí návrhu je i vyřešení nově vymezeného veřejného prostoru a napojení na stávající objekty. Cílem autorčina konceptu je životaschopná městská zástavba a takové funkční využití, které zhodnocuje a rozvíjí charakter zadaného místa s důrazem na využití potenciálu umístění veřejného prostoru. Konceptem návrhu zastavění a využití území bylo odpoutat se od tradiční blokové zástavby a zároveň maximálně využít prostor, který daná parcela nabízí. Architektonický návrh hmoty spočívá v navázání na stávající zástavbu a na proniknutí do vnitrobloku. Objekt je tvořen dvěma výraznými hmotami, z nichž jedna dotváří ulici Starou a ostře pokračuje až na nároží, které definuje a dotváří. Druhá hmota navazuje na zástavbu v ulici Bratislavské, avšak dynamicky zahýbá v diagonálním (severojižním) směru do vnitrobloku. Tyto dva hlavní objemy definují veřejný prostor, který vznikl právě mezi nimi a který je propojen s pěšími komunikacemi po obvodu navrženého polyfunkčního objektu. Architektonický výraz objektu vychází z konstrukčního řešení a v plné míře zohledňuje konstrukční detail fasády. Autorka správně řeší barevnost fasády ve vztahu k okolním objektům. Svými proporcemi, velikostí i měřítkem odpovídá objekt kontextu místa i řešené situaci. Dispoziční i konstrukční řešení navrženého objektu vyhovuje platným normám. Kladně lze hodnotit grafické řešení předloženého projektu. Bakalářská práce splňuje rozsahem.grafických příloh požadavky na dokumentaci zadaného tématu i požadavky kladené na bakalářský titul.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 90 Bakalářský projekt s názvem NOVÉ NA STARÉ , který vypracovala studentka Barbora Olivíková, byla zcela samostatná práce.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kolář, Ctirad

Předložený návrh bakalářské práce považuji za velice zdařilý a přesvědčivý, mé připomínky jsou pouze okrajové a formální a netýkají se tvůrčího potenciálu studentky. Jsem přesvědčen, že se s úkolem vypořádala elegantně a s přehledem.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Architektonické řešení A Konceptem návrhu zastavění, jak ve zprávě sděluje studentka, bylo odpoutat se od tradiční blokové zástavby. V předložené bakalářské práci se tento záměr projevuje jako kompozice dvou hmot – objektů, které porušují toto tradiční pojetí nárožního objektu. Netradiční hmotové členění dává tomuto místu dynamiku a oživuje monotónní charakter území. Jedná se o architektonické uvolnění uliční zástavby a vytvoření průhledu do vnitrobloku, a dále částečné uvolnění parteru pro pěší (v návaznosti na komerční prostory). Zaujalo mne odvážně pojednané nároží s vybočením z uliční čáry. Zdařilá se mi jeví i koncepce dopravní obslužnosti podzemních garáži. Vjezd je umístěn mimo uliční křížení Bratislavská, Stará a Kornerova a nebude předmětem dopravního omezení. Modernistické členění zavěšených fasád je k okolním štukově pojednaným fasádám 19.století přiměřené a proporční. Kombinace šedé a žluté je pozitivní, nezachází do extravagance a architektonické exhibice. V parterové části mi chybí prvky a plochy pro umístění komerčních reklam, které by jinak byly následně řešeny individuálně uživateli bez návaznosti na architektonický charakter objektu. Ve výkresové části by se mi líbilo podrobnější půdorysné pojednání parterové části, chybí mi perspektivní zobrazení tohoto veřejného prostoru. Mám na mysli vytvořit model například ve „Sketchupu“ jako hmota bez textur a perspektivami zdokumentovat průhledy do veřejných částí vnitrobloku a prověřit tak architektonické proporce návrhu. V řešení sportovního objektu bych prověřil denní osvětlení sportoviště. Požárně otevřené plochy (okna sportovní haly orientované na sousední pozemky) mohou být ponechány ve fasádě jen na základě posudku a propočtu. Případným komplikacím v projektovém řešení bych se vyhnul navržením jiného typu denního osvětlení.
Provozní řešení A Provozní řešení považuji za zdařilé. V návrhu nenacházím žádné kolizní provozní uzly. Komunikační schéma je jasné a přehledné. U komerční části bych se zamyslel nad způsobem zásobování těchto prostor (včetně způsobu likvidace odpadu). Řešení dispozic bytové části je bezproblémové.
Technicko konstrukční řešení B Navržené konstrukční řešení je v této fázi bakalářské práce dostačující a prokazuje možnost konstrukční a stavební realizace. V další fázi by jistě došlo na upřesnění jak konstrukce, tak dilatačních celků.
Formální úroveň B Předložená bakalářská práce je vypracována s velkým grafickým citem a přehledností. Jednotlivé části precizně dokumentují záměr zpracovatelky a přesvědčivě dokumentují její architektonický návrh. Pro rychlejší orientaci v prezentovaném návrhu bych ještě doplnil severku k značení světových stran. Také bych vykreslil měřítkovou lištu, neboť zvolená měřítka 1:400 a 1:300 jsou nezvyklá (i když k formátu výtisku A3 pochopitelná). Také mi chybí základní hmotové kóty pro odečtení velikosti objektu – šířka, hloubka, výška, odstupy.
Urbanistické řešení A Navrhované řešení zástavby vnitroblokové parcely využívá zdařile mnohé prvky architektonické a urbanistické kompozice tak, aby se nárožní parcela stala dominantním prvkem v tradičně architektonické zástavbě nájemních domů 19.století. Studentka v předložené práci přesvědčivě prezentuje výsledný hmotový tvar architektonického návrhu ve vztahu ke stávajícím urbanistickým limitům, například ke stávající uliční čáře nebo k výškovému začlenění navrhovaného objektu k okolní zástavbě. Není nutné dokumentovat a předkládat k posouzení předcházející fáze tvůrčího procesu, přesto by mne zajímaly i tyto analytické fáze. Byly by jistě důkazem, že si studentka osvojila architektonické myšlení a dovedla se vypořádat s tak náročným zadáním.
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 72971