ŠTREIT, Z. Moduly pro úpravu signálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Bakalářská práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Cílem bakalářského projektu bylo navrhnout, realizovat a proměřit modul pro úpravu signálu ze snímače teploty PT100. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti a prokázal i odpovídající odborné znalosti při návrhu i realizaci modulu. Pracoval iniciativně a samostatně, řešenému problému věnoval čas průběžně během celého semestru, konzultace vyžadoval v odpovídajícím rozsahu. Během práce se nesetkal s významnými problémy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Havránek, Zdeněk

Úkolem studenta bylo zabývat se problematikou měření teploty, zejména snímacími elementy, analogovým zpracováním (zesílení, linearizace, galvanické oddělení), navrhnout a následně realizovat analogový modul pro úpravu signálu z kovového odporového snímače teploty Pt100 dle zadaných parametrů. Parametry realizovaného modulu měly být ověřeny v reálných provozních podmínkách. Zadání bakalářské práce lze hodnotit po stránce odborné i časové jako středně náročné. Lze konstatovat, že bylo splněno. Student prokázal odpovídající znalosti v dané problematice. Práce je členěna do pěti kapitol, má 51 stran a 11 stran příloh. V první teoretické části student popisuje používané odporové snímače teploty s uvedením možných způsobů zapojení čidel do měřicího obvodu a jejich výhodami a nevýhodami. Dále následuje rozbor možných obvodových řešení analogové linearizace teplotní závislosti čidla a možnosti galvanického oddělení měřicího obvodu od následujících vyhodnocovacích zařízení. Přehled možných obvodových řešení je zpracován velmi přehledně s kvalitním komentářem. Poslední část práce se zabývá návrhem převodníku teplota/napětí a vyhodnocením výsledků měření parametrů realizovaného modulu, které jsou přehledně uvedeny v příloze. Návrh převodníku je důkladně popsán a doplněn všemi nezbytnými výpočty a úvahami. Dokumentace k realizovanému převodníku (schémata a DPS) jsou uvedeny v přílohách. Uspořádání práce má logickou strukturu a rozsah kapitol odpovídá jejich důležitosti. Po formální stránce je práce na velmi dobré grafické i jazykové úrovni bez překlepů a gramatických chyb. Jedinou výhradu mám k seznamu literatury, který neodpovídá zejména u elektronických zdrojů normě. Hlavní přínos práce spatřuji v úspěšném návrhu, realizaci a ověření převodníku pro platinový snímač Pt100 s galvanickým oddělením ve dvou variantách (s linearizací a bez linearizace), kde dosáhl velice dobrých parametrů, které ověřil měřením při třech okolních teplotách a doplnil rozborem možných úprav pro jejich další zlepšení. Předložená bakalářská práce svědčí o výborných odborných a technických schopnostech bakaláře a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 13881