VENHUDOVÁ, A. Využití kvantitativního fMRI jako biomarkeru preklinického stádia demence s Lewyho tělísky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Gajdoš, Martin

Bakalářská práce studentky Anety Venhudové se zabývá srovnáním dvou přístupů zpracování multiecho fMRI dat, kdy jeden využívá fúze fMRI dat na základě kritéria a druhý kvantifikuje fMRI data do veličiny T2*. Vyhodnocení je provedeno vzhledem k řešení problému, který přístup vede k přesnější diskriminaci mezi skupinou participantů v prodromálním stádiu demence s Lewyho tělísky a skupinou zdravých kontrol dle parametrů dynamické funkční konektivity. Předzpracování každým z přístupů a výpočet parametrů dynamické funkční konektivity metodou plovoucího okna byly provedeny v laboratoři MAFIL na instituci CEITEC MU. Hlavním cílem bakalářské práce studentky bylo navrhnout a realizovat konkrétní postup použití parametrů dynamické funkční konektivity ke klasifikační analýze a tu vyhodnotit. Dalšími cíli bakalářské práce byla literární rešerši v oblasti této problematiky, vizualizace a statistický popis dodaných dat a vizualizace a diskuze výsledků klasifikační analýzy a řešení problému. Práce má 67 stran a vlastní text práce s obrázky (bez použité literatury) zaujímá 50 stran. Text práce je dobře strukturován a až na výjimky logicky uspořádán. Rešeršní část je psána tak, aby uvedla do problematiky i čtenáře, který není expertem v oboru. Výsledky jsou prezentovány odpovídajícími grafy a tabulkami a smysluplně umožňují čtenáři udělat si přehled o zdrojových datech i dosažených výsledcích. Jazyková úroveň práce je až na detaily v pořádku, v práci se v malé míře vyskytují překlepy a komplikovanější formulace, které by mohly být napsány srozumitelněji. Studentka v práci používá vhodnou odbornou literaturu a citace jsou používány odpovídajícím způsobem. Dosažené výsledky jsou zajímavé pro neurovědní komunitu a laboratoř CF MAFIL a najdou další praktické uplatnění při úpravě optimálního postupu zpracování multiecho fMRI dat a při řešení několika výzkumných projektů realizovaných na CEITEC MU. Studentka během práce využívala konzultace a byla při řešení práce aktivní. Výtku mám jen k tomu, že práce mohla být rozvržena během semestru rovnoměrněji. Cíle práce byly splněny a přes drobné nedostatky práci považuji za velmi zdařilou a navrhuji hodnocení známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Mikl, Michal

Bakalářská práce se zabývá srovnáním dvou přístupů zpracování multi-echo fMRI dat a sice kombinace jednotlivých ech a odhadu parametru T2* na základě exponenciálního modelu poklesu měřeného MR signálu. Porovnání je realizováno na srovnání přesnosti diskriminační analýzy rozlišující zdravé kontroly od pacientů preklinického stádia demence s Lewyho tělísky. Práce má 67 stran, obsahuje elektronické přílohy (kód a uložené proměnné pro Matlab) a má 7 kapitol. První 4 jsou věnovány teoretické části, pátá kapitola obsahuje popis dat a jejich zpracování včetně návrhu programového řešení pro diskriminační analýzu, šestá kapitola popis výsledků a sedmá kapitola diskusi. Práce odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci a studentka splnila zadání bakalářské práce. Ve vlastní textu práce se občas objevují krkolomná vyjádření a drobné nepřesnosti. Např. v úvodu je zmíněno „fitování exponenciály na první tři získaná echa“, což navozuje mylný dojem, že další případná echa nebudou pro fitování využita. V kapitole 2.1 je uvedeno „Jádra s magnetickým momentem se po vystavení vnějšímu elektrickému poli chovají jako dipóly“. V dalších odstavcích se již správně uvádí vnější magnetické pole. V kapitole 2.1.1 je uvedeno „Termín pulzní sekvence vyznačuje sekvence RF pulzů“, ovšem jen s RF pulzy si žádná sekvence nevystačí a o pár řádků níže již studentka zmiňuje gradientní magnetické pole. Nepřesné je i vyjádření o tom, že čas TE bývá řádově tisíckrát kratší než TR. V kapitole 3.1.1. je uvedeno „korelace srovnává reálná data s předpokládanou sledovanou odezvu“, ovšem jelikož se jedná o podkapitolu zaměřenou na konektivitu, typicky analyzovanou z klidových fMRI dat, žádná předpokládaná odezva neexistuje. Korelují se signály v různých částech mozku (různých voxelech). V kapitole 4.4.4 je odkaz na chybějící obrázek s označením XX. V kapitole 5 by bylo vhodnější nejprve uvést způsob předzpracování dat (nyní v 5.3) a až posléze výsledky dynamické konektivity (5.2.). Navíc se zde i částečně vysvětluje teorie jednotlivých kroků, což mohlo být součástí přechozích teoretických kapitol. V diskusi jsou fúzovaná multi-echo data označena jen jako „tSNR data“. Pes občasné nepřesnosti, nejasnosti či krkolomné obraty hodnotím práci jako úspěšnou a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením 87 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 159730