MEISNER, P. Použití fluidně-strukturní interakce u kmitajících lidských hlasivek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Hájek, Petr

V diplomové práci je na současné úrovni popsáno modelování fluidně-strukturně-akustické interakce, která je dominantním jevem přítomným při lidské fonaci. Interakce mezi prouděním a strukturou je ve výpočtovém modelu realizována pomocí modulu System Coupling v programu ANSYS Workbench, který spojuje ANSYS Mechanical a ANSYS Fluent. Interakce mezi prouděním a akustikou je zahrnuta pomocí Ffowcs Williams-Hawkingsovy metody, která je dostupná v programu ANSYS Fluent. Interakce mezi akustikou a strukturou není v modelu uvažována. Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní výpočet na modelu připraveném na našem ústavu, neobsahuje model například kontakt mezi hlasivkami, ale i tak je schopný vybudit kmitání hlasivek při fyziologických okrajových podmínkách. Na poskytnuté výpočetní síti dokázal diplomant model sám vytvořit, odladit a vyhodnotit téměř bez předchozí znalosti softwaru. Práce, v níž výpočty popisuje, je psána srozumitelně, věcně a obsahově hutně. Tvrzení jsou podložena množstvím aktuální literatury, stejně jako výsledky, které s literaturou souhlasí. Všechny cíle práce byly splněny včetně interakce s akustikou, která byla do modelu doplněna nad rámec povinností.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Švancara, Pavel

Diplomová práce se zabývá výpočtovým modelováním interakce mezi proudem vzduchu vytlačovaným z plic a samobuzeným kmitáním lidských hlasivek s využitím metody konečných prvků. V úvodních kapitolách jsou přehledně shrnuty základní poznatky o anatomii lidského hlasového ústrojí a tvorbě hlasu a provedena rešerše doposud v literatuře publikovaných výpočtových modelů a prací zabývajících se experimentálním stanovením materiálových parametrů hlasivek. V následujících kapitolách je potom popsán postup tvorby výpočtového modelu a uvedeny výsledky výpočtu interakce proudu vzduchu s hlasivkami pro případ, kdy se hlasivky nedotýkají. Na závěr je vyhodnocován i vzniklý akustický tlak. Práce je až na několik překlepů (jako např. jednotka hustoty v Tab. 3.1) zpracována přehledně s dobrou grafickou úpravou. Student prokázal velmi dobrou schopnost orientovat se v řešené problematice a zvládnout nelehkou úlohu oboustranné fluidně-strukturní interakce. Práce splnila všechny cíle uvedené v zadání, je celkově na dobré úrovni a doporučuju ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132261