PŘIKRYL, K. Teplotní změny při pulzním nabíjení olověného akumulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Křivík, Petr

Student Bc. Kamil Přikryl se ve své práci zabývá studiem pulzního nabíjení na změny teploty článků olověného akumulátoru. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 74 stran včetně seznamu použité literatury. Teoretická část zahrnuje přehled používaných typů olověných akumulátorů, princip jejich činnosti a degradační mechanismy. Dále se zaměřuje na popis používaných nabíjecích režimů s důrazem na metody nabíjení pulzním proudem. Dále jsou popsány tepelné děje uvnitř olověného akumulátoru. Praktická část práce je věnována popisu výroby experimentálních článků, měřicího pracoviště a 5 experimentů, ve kterých byli testovány pulzní nabíjecí režimy lišící se délkou nabíjecího pulzu, délkou stání mezi nabíjecími pulzy a velikostí proudu nabíjecího pulzu. Byl zde blíže studován vliv pulzního nabíjení zejména na změny teploty článku, kapacity a délku nabíjení v porovnání s nabíjením metodou konstantního proudu s napěťovým omezením. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na velmi dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce přináší nové poznatky v oblasti optimalizace nabíjecího procesu olověného akumulátoru. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Bača, Petr

Student Kamil Přikryl se ve své práci zabývá rozborem tepelných pochodů a dějů probíhajících v olověném akumulátoru v souvislosti s pulzním nabíjením, výrobou experimentálních elektrod, měřením a vyhodnocením výsledků získaných z experimentů. Práce je rozdělena do několika částí. V úvodní teoretické části je popsán historie, konstrukce, rozdělení a princip činnosti olověných akumulátorů. Také jsou zde popsány degradační mechanismy, způsoby nabíjení olověných akumulátorů a proveden rozbor tepelných dějů v olověném akumulátoru. Druhá část diplomové práce je zaměřena na výrobu elektrod, popis vlastních experimentů a jejich vyhodnocení. Autor se bohužel nepokusil na základě změřených teplotních průběhů a známých dějů probíhajících při vybíjení/nabíjení kvantifikovat velikost jednotlivých druhů tepla, která se podílí na změnách teploty akumulátoru. Vlastní práce působí po stránce stylistické ne příliš dobrým dojmem. Nedostatky a nesrovnalosti v textu snižují celkový dojem a občas nechtěně působí úsměvným dojmem. Zmínil bych nejviditelnější: Str 14 - …mechanicky nenasycených… Str 14 - … byla to z prvních takto vyrobená zhotovená touto technologií. Str 15 - …spody deky… Str 17 - …tavením z olověného pásu… Str 20 – není pravda, že kyslík se smísí s vodíkem u záporné elektrody za vzniku vody Str 23 - vz 1.4. správně má být Pb2+ Str 40 – pásky nejsou ocelové, ale olověné a separátor neobsahuje organická vlákna Str 45 – dráty se slaněným jádrem Str 72 – autor je Cenek a ne Čeněk I přes tyto nedostatky, zadání diplomové práce bylo splněno. Student prokázal orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji projekt k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 74320