CUPÁK, V. Studie konstrukce spojek pro ovládání aktivních diferenciálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Fojtášek, Jan

Práce se zabývá konstrukcí spojky aktivního diferenciálu pro zadané nákladní vozidlo. Student velmi podrobně popsal provedení a princip činnosti jak jednotlivých typů aktivních diferenciálů, tak množství poznatků z oblasti konstrukce a použití spojek. V další části jsou do detailu rozebrány všechny aspekty týkající se výběru spojkových lamel a důležitých parametrů navrhované spojky. Pozornost byla věnována také koncepci konstrukčního provedení, včetně návrhu hydraulického ovládání. Samotné zhodnocení tepelného namáhání spojky však mohlo být rozpracováno více do hloubky a teoretické úvahy o chování spojky při jízdě vozidla spočítány se vstupními parametry, které lépe odpovídají reálnému provozu. Za tímto účelem mohlo být také více využito sestaveného multibody modelu. Student však dokázal danou problematiku nastudovat a své poznatky zohlednit při zpracování dílčích úkolů. Práci pravidelně konzultoval a pružně reagoval na připomínky vedoucího. Cíle zadání byly splněny, práci tedy lze doporučit k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Porteš, Petr

Diplomant se ve své práci zabývá návrhem spojek pro ovládání diferenciálu s řízeným dělením momentů. Diferenciál je určen pro nákladní automobil. Po úvodní rešeršní části věnované existujícím řešením těchto diferenciálů u osobních vozidel a přehledu typů spojek, navazují kapitoly věnované návrhu spojky a konstrukčnímu uspořádání diferenciálu na vozidle. V této části velmi pečlivě popisuje každou volbu zvolených komponent. Při volbě základních parametrů spojky vychází z poměrů odpovídacích ustálené jízdě vozidla zatáčkou o konstantním poloměru. Za účelem ověření vypočtených hodnot sestavil model diferenciálu v software ADAMS. Dále vypracoval koncept konstrukčního řešení v programu PTC Creo Parametric. Řešení doplnil návrhem hydraulického ovládání spojek. Jízdní stavy použité pro kontrolu tepelného namáhání považuji za adekvátní. Naproti tomu využití modelu ADAMS pouze pro kontrolu analytického výpočtu považuji za zcela neadekvátní vynaložené námaze a možnostem, které model nabízí. Koncept konstrukčního řešení by bylo vhodné doplnit poznámkami ke smontovatelnosti sestavy spojky. Práce je velmi popisná, s drobnými nepřesnostmi (hodnoty ve vztahu 15 na str. 69 – výsledek je však správně; první dvě věty v odstavci 4.3.24 nejsou v souladu s ostatním textem). Zadání diplomové práce bylo splněno, práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 92264