PARTIKA, M. Bezdrátový snímač pro vnitřní prostředí budov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student byl při řešení práce velmi aktivní a iniciativní. Pracoval samostatně, často konzultoval. Ocenil bych, kdyby více studoval materiály a podrobněji se seznamoval s problematikou, ušetřil by si tak dost času (i školiteli). Práci věnoval velké množství času a pracoval velmi intenzivně. Časově si práci velmi dobře rozvrhl a měl ji hotovou s předstihem.
Cílem předložené bakalářské práce byl návrh a realizace bezdrátového zařízení pro snímání veličin ve vnitřních prostorách budov. Student měl za úkol vybrat vhodné měřitelné veličiny, následně pro tyto veličiny vybrat vhodné snímače a realizovat sběr dat z těchto snímačů pomocí mikrokontroléru. Následně měl data bezdrátově přenášet do pc, kde budou zobrazena a dále zpracována. První část je věnována návrhu koncepce pro výsledné zařízení. Zde student vybral vhodné veličiny, vybral vhodné komponenty a stručně popsal jejich vlastnosti. Dále jsou obecně popsána standardní rozhraní I2C a SPI, pomocí nichž lze komunikovat s vybranými senzory. Druhá část je věnována návrhu rozhraní, resp. struktury programu, pro sběr dat z jednotlivých senzorů. Tato část je přehledně popsána pomocí UML diagramu. Funkčnost obslužného SW realizovaného na základě navržené koncepce student ověřil pomocí několika testovacích měření, jejichž výsledky jsou přehledně prezentovány pomocí grafů 2 - 5. Zde by bylo vhodné dané průběhy trochu lépe popsat, aby bylo zřejmé, kdy a proč např. klesala v místnosti teplota, apod. Další část práce se věnuje návrhu koncepce a realizaci bezdrátového přenosu naměřených dat do pc pomocí XBee, jejich zobrazení pomocí vlastní aplikace napsané v jazyce C# a zpřístupněním těchto dat online pomocí ThinkSpeak API. Poslední část práce se věnuje celkovému ověření funkčnosti, jež student provedl několika měřeními, jejichž výsledky jsou opět přehledně prezentovány zobrazením naměřených dat pomocí vlastní aplikace a také online grafickým zobrazením. Student svou prací prokázal dobrou orientaci v dané problematice a schopnost práce s HW i SW. Pro svou práci vybral vývojový kit FREEDOM fy. Freescale, jež podporuje využití progresivní vývojové platformy MBED. Dojem z předložené práce ovšem poměrně kazí formální část práce. V textu se objevuje řada překlepů, pravopisných chyb, střídání osob (já, my, vy, apod.) a občas i poměrně netypické formulace vět. Dále student využívá poměrně netypický formát odkazů na obrázky a literaturu. Úvod práce spíše připomíná závěr, neboť je zde konkrétně shrnuto, co v práci student dělal, místo čím se práce teprve bude zabývat. Další připomínku mám k naprosté absenci popisu symbolů v uvedených rovnicích, jejichž vypovídající hodnota je pak minimální.Zadání bylo splněno v plném rozsahu a i přes uvedené nedostatky, zejména formální, svědčí práce o dobrých bakalářských schopnostech studenta a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 73688