ŠAFL, P. Historie elektrických ochran [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Předložená bakalářská práce má za cíl zmapovat historii elektrických ochran, provést testování ochranných funkcí na vybraných zařízeních a vytvořit malou expozici historických ochran. První kapitoly práce se věnují vývoji elektrických ochran. Až na nemalé množství gramatických chyb, nedostatek různorodějších zdrojů a občasné nepřesnosti v terminologii lze tuto část považovat za vhodně provedenou. Kvalita některých obrázků by mohla být vyšší, ovšem s ohledem na dostupnost zdrojů se dá tato nedokonalost pochopit. Praktická část práce je zaměřena na testování vybrané ochranné funkce na různých zařízeních a následné srovnání. Textu by prospěla větší provázanost a plynulost, nicméně popis měření a zhodnocení výsledků je provedeno dostatečně. Slabinou práce je tak především její jazyková úroveň, která vytváří dojem neucelenosti. Ačkoli má formální stránka práce své rezervy, popis průběhu měření i vytvořená expozice ochran mohou v budoucnu sloužit jako vhodný podklad např. pro výuku. Celkově hodnotím tuto práci jako přínosnou a hodnotím ji stupněm C/76 bodů.
Bakalářská práce pana Šafla se věnuje tématu historie elektrických ochran. Dle zadání práce bylo cílem zmapovat vývoj ochran, na základě testování porovnat vybranou ochrannou funkci na různých typech ochran a připravit malou expozici historických ochran pro výukové a popularizační účely. Lze konstatovat, že zadání bylo splněno, nicméně celkově práce vykazuje řadu formálních nedostatků, které uvádím dále. Přínos práce spočívá zejména v provedení rešerše a přípravě expozice, kterou bude možné v budoucnu využít při výuce i během fakultních akcí. Práce je členěna do 10 kapitol, první 4 kapitoly mapují historii jednotlivých typů elektrických ochran, kapitoly 5 až 9 se věnují praktickému měření na různých typech nadproudových ochran a jeho vyhodnocení. V poslední 10. kapitole je představena připravená expozice. Tato koncepce se v zásadě jeví jako logická, nicméně text v rámci jednotlivých částí i v rámci celku na sebe příliš nenavazuje. Bylo by vhodné jednotlivé myšlenky více propojit, aby text nepůsobil tolik roztříštěně. Na začátku práce by měl být podrobnější úvod do teorie chránění. U kapitol 6, 7 a 8 se přímo nabízí umístit za popis měření ihned také naměřené výsledky s komentářem a kapitolu 9 vyhradit už jen na samotné porovnání. Nicméně vyhodnocení měření je provedeno ucházejícím způsobem. Závěr by již neměl přinášet nové poznatky, autor zde však prvně uvádí podstatné informace týkající se přípravy expozice ochran, které tudíž patří do kapitoly 10. Stylistická úroveň práce je ucházející. Text bohužel není příliš čtivý a místy vyžaduje značně erudovaného čtenáře, aby se dovtípil, co chtěl vlastně autor říci. Pochopení neusnadňuje ani použití nepřesných pojmů, např. plynová výbojová komora namísto výbojka, ochrana před vysokým napětím namísto nadpěťová ochrana, proud proudící namísto tekoucí, vysokonapěťový rozváděč namísto rozváděč ochran apod. Řada těchto nepřesností je způsobena strojovým překladem z článků Waltera Schossiga, nutno dodat že porozumět těmto článkům je náročné samo o sobě. V práci se nezřídka objevují chyby v interpunkci, občas i ve shodě přísudku s podmětem, často je používáno zájmeno ten, což také snižuje čtivost práce. Tvrzení autora v úvodu kap. 2, že provádí kompletní rešerši elektromechanických ochran, je poměrně odvážné. V celé práci je citováno celkem 21 zdrojů, které jsou sice vhodně vybrány, ovšem s ohledem k tématu by jich mohlo být rozhodně více. Kvalita některých obrázků (zejm. Obr. 19 a 20) je špatná, značení na Obr. 28 je zmatené. Práce obsahuje řadu dalších formálních nedostatků (číslování rovnic, řazení seznamu zkratek, značení veličin aj.), které už nebudu podrobně rozepisovat. Celkově měl autor věnovat formálnímu zpracování mnohem více pozornosti. Práci doporučuji k obhajobě, vzhledem k velkému množství nedostatků, které jsem uvedl výše, hodnotím D/67 bodů.
eVSKP id 121389