BALÁK, J. Větrací jednotka s rekuperací tepla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Hejčík, Jiří

Téma bakalářské práce bylo navrženo samotným studentem a není tedy divu, že k jeho zpracování přistupoval aktivně a se zájmem. Po té, co provedl rešerši požadavků na větrání pobytových místností a konstrukcí rekuperačních jednotek, se zaměřil na návrh větrací jednotky s rekuperací tepla pro rodinný domek, který obývá. Na základě požadovaného množství větracího vzduchu provedl výpočet tlakových ztrát již instalovaných rozvodů, zvolil vhodnou strategii větrání a vybral hlavní komponenty větracího systému. Tím splnil cíle vytčené v zadání a práci tak doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Fišer, Jan

Práce pana Jana Baláka je na téma Větrací jednotka s rekuperací tepla. Obsahuje celkem 25 stran textu rozdělených do pěti kapitol, součástí práce je také jedna příloha. V prvních dvou kapitolách student pojednává o požadavcích na vnitřní prostředí budov, přičemž se zaměřuje především na požadavky spojené s větráním a také se věnuje popisu způsobů větrání v obytných budovách. Kapitola třetí je zaměřena na popis principů rekuperace tepla a druhy konstrukcí tepelných výměníků s hodnocením jejich hlavních vlastností. Poslední dvě kapitoly jsou pak věnovány popisu konkrétního rodinného domu a koncepčnímu návrhu větrací jednotky s rekuperací tepla. Návrh obsahuje jak koncepci samotné jednotky, tak návrh vedení vzduchovodů a výběr jednotlivých dílčích komponent systému. K práci mám následující připomínky: - Text práce není zarovnán do bloku, číslování hlavních kapitol není vhodně řešeno a odsazení nadpisů podkapitol je zbytečně velké. - Stylistická a slohová stránka práce by na jistých místech zasloužila vylepšení (viz např. Úvod, odstavec druhý, čtvrtý a pátý ). - Na obrázku 9, strana 18 jsou pomocí šipek nejasně vyznačeny toky média u protiproudého výměníku. - Obrázek 13, strana 21 zobrazuje konstrukci tepelné trubice používané u solárních kolektorů a ne v rekuperační jednotce. - U výpočtu tlakových ztrát kapitola 5.3 není uvedeno dostatečné množství údajů a není tak možno ověřit správnost postupu. - V tabulce 7 je používáno označení pokoj 1 a pokoj 2 ačkoliv toto označení není na půdorysu budovy (Obr. 17) uvedeno. - V názvu kapitoly 5.4 je nevhodně použité slovo kompromitace. - Dle kapitoly 5.7 by měl být na každém vývodu z rekuperační jednotky umístěn ventilátor, ovšem na schématu 5.7.3 (str. 32) tomu tak není. - Závěr práce by měl být formulován jednoznačněji a měl by obsahovat konkrétní doporučení či výsledné poznatky vyplývající z předchozího textu práce. Cíle práce byly splněny, doporučuji práci pana Jana Baláka k obhajobě a hodnotím ji stupněm dobře /C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 50585