MAŠEK, P. Implementace a vyhodnocení komunikační technologie LoRaWAN v simulačním prostředí NS-3 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Diplomová práce studenta Bc. Petra Maška se zaměřuje na problematiku bezdrátových komunikačních technologií v oblasti Internetu věcí (IoT). Student se v teoretické části věnuje úvodu do problematiky komunikace mezi stroji (M2M) a také základním rozdílům mezi konvenčními mobilními sítěmi a nově nastupujícími sítěmi LPWAN, tj., Low-Power Wide Area Networks. Student se následně soustředí na popis klíčových parametrů LPWA technologií, tj., Sigfox, LoRaWAN a Narrowband IoT (NB-IoT). Technologie LoRaWAN je poté detailně popsána v samostatné kapitole. Praktická část diplomové práce byla vypracována s využitím simulačního nástroje Network Simulator 3 (NS-3), kdy student do NS-3 integroval dostupný LoRaWAN modul „signetlabdei“, který pak dále rozšiřoval. Z pohledu dosažených výstupů lze konstatovat, že student splnil požadavky zadání, kdy byla pozornost v rámci simulačních scénářů soustředěna na klíčové parametry: (i) vliv počtu koncových zařízení, (ii) vliv vzdálenosti koncových zařízení od brány, (iii) nastavení faktoru rozprostření pro scénáře s více branami, (iv) vliv periody vysílání na střídu signálu, a (v) návrh optimálního rozložení bran v prostoru pro uniformní pokrytí LoRaWAN technologie (infrastruktury) pro masivní nasazení koncových zařízení, tj., massive Machine-type Communication (mMTC). Z formálního hlediska je práce na vysoké úrovni. Student se po celou dobu vypracování práce snažil udržet jednotný vizuální styl a vyjadřování, což rezultuje v dobře organizovaný text, kdy na sebe jednotlivé kapitoly logicky navazují a poskytují čtenáři potřebné informace. Z pohledu přístupu studenta v průběhu vypracování bych také rád vyzdvihnul studentův aktivní přístup a prezentaci průběžných výsledků práce na studentské konferenci EEICT 2021. Na základě výše uvedených informací hodnotím diplomovou práci studenta Bc. Petra Maška stupněm A/95 bodů a doporučuji k obhajobě.
Diplomová práce je logicky členěna do 4 hlavních kapitol, kde rozsahově od úvodu pro závěr se jedná o 47 stran a její informační hodnota, stejně tak formální stránka je na dobré úrovni a bez gramatických chyb. Práce obsahuje celkem 36 citačních pramenů, kde student využil zejména odbornou a vědeckou literaturu. V práci student nejprve porovnal LPWAN technologie - LoRaWAN, NB-IoT a Sigox. Dále popisuje využívané metody přístupu k médiu. Ve druhé polovině teorie se student detailně věnuje protokolu LoRaWAN a prokazuje tímto dobré znalosti dané problematiky. V praktické části student splnil všechny části zadání, kde zprovoznil protokol LoRaWAN v simulačního prostředí Network Simulator (NS-3) a implementoval vlastní komunikační scénáře. Následně měl za úkol modifikovat vybraný LoRaWAN modul za účelem zlepšení komunikačních parametrů. Komunikační scénáře tak naleznou reálné využití. Malou výtku mám k realizaci simulace (sekce: Vliv počtu koncových zařízení v síti), kdy pro měření byla použita fixní velikost přenášených dat (23 B). Zde by bylo dobré provést simulaci i pro jiné objemy dat a sledovat výsledný vliv na úspěšnost přenosu. Celkově práci hodnotím jako výbornou A/92.
eVSKP id 133416