DANIELOVÁ, T. Měření tepové frekvence [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Slečna Tereza Danielová měla za úkol v rámci své bakalářské práce navrhnout jednoduchý měřič tepové frekvence. Součástí její práce bylo i získání znalostí o anatomii a elektrofyziologii srdce, dále pak popis vlastností srdce z hlediska vytváření elektrických signálů doprovázejících jeho činnost a to i z hlediska hemodynamiky a tepové frekvence. Rovněž měla prostudovat příčiny vedoucí ke kolísání tepové frekvence. Především pak měla navrhnout způsob snímání tepové frekvence a na základě toho navrhnout odpovídající snímač. Součástí tohoto snímače měla být i jednoduchá elektronika jejíž výstup měl být spojen pomocí příslušné karty LabView s počítačem. To pak mělo umožnit realizovat v prostředí LabView virtuální měřič tepové frekvence. Slečna Danielová zvolila pro snímání tepové frekvence fotoelektrický průsvitový snímač využívající jako zdroj světla červenou LED a předtím, než jej realizovala v definitivní podobě testovala dva typy detektorů. Prvním z nich byla velkoplošná fotodioda, druhým pak fotorezistor s krátkou časovou konstantou. Ten se nakonec ukázal jako výhodnější. K tomu pak navrhla jednoduchou elektroniku, která zaručila, že vstupním signál pro kartu LabView měl úroveň okolo 2V. Navržený virtuální kardiotachometr zobrazuje jednak signál snímaný snímače a ukazuje i tepovou frekvenci. Činnost celého zařízení testovala v laboratoři a celý systém se ukázal jako plně funkční. Mohu konstatovat, že slečna Danielová splnila zadání, proto její bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji bodové hodnocení 88 bodů.
Splnění zadání: V teoretické části bakalářské práce, byly diskutovány body 1 až 3 ze zadání. Většina problematiky byla dostatečně popsána a vysvětlena. Výtky bych měl pouze k popisu vzniku podráždění srdeční svaloviny (kapitoly 2.1 a 2.2). Tato problematika by si zasloužila delší a možná poněkud podrobnější popis. Shrnutí, které studentka v těchto kapitolách provedla je podle mého mínění nedostatečné a působí poněkud zmateně. Návrh, tvorba elektrického obvodu a naprogramování aplikace v programovém prostředí LabView, bylo provedeno zcela podle zadání a nemám žádné výtky. Přestože je patrné, že studentka není v programování v programovacím prostředí LabView zcela zběhlá, chtěl bych ji pochválit za některé části programu, které jsou bravurně a jednoduše vyřešeny. V práci bohužel úplně chybí jakékoliv zhodnocení naměřených dat, což bylo uvedeno jako poslední bod zadání. Studentka sice v závěru uvedla, že bylo v rámci testování vytvořeného přípravku provedeno srovnávací měření s jiným systémem pro měření tepové frekvence, diskuze naměřených dat ale nebyla nikde uvedena. Doporučoval bych například provedení kontinuálního srovnávacího měření vytvořeného měřícího přípravku souběžně s měřením pomocí jiného systému pro měření tepové frekvence. Na těchto datech by posléze mohla být například diskutována přesnost dat detekovaných a vypočtených pomocí vytvořeného přípravku. Formální stránky práce: Úprava práce byla zcela v pořádku, ale musím vytknout velké množství překlepů a gramatických chyb, které se vyskytovaly především v teoretické části. Práce na mě působila dojmem, že byla napsána ve velice krátkém čase a studentka si ji po sobě ani nepřečetla pro případnou korekci chyb. Věty v některých případech nedávaly vůbec smysl a čtenář musel dlouho přemýšlet nad jejich obsahem.
eVSKP id 51814