HRUBOŠ, D. Aplikace velmi tenkých zmatňujících nástřiků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Koutecký, Tomáš

Hodnocená diplomová práce se zabývá návrhem metody pro zmatňování povrchů pro 3D skenování s dosažením vrstvy nástřiku mimo měřitelný rozsah 3D skeneru. Rešeršní část práce je zpracována dobře a je přehledně členěna. Vedle publikací zabývajících se problematikou nástřiků zpracovává i literaturu související s teorií atomizace, teorií krycích schopností různých materiálů, což poskytuje dobrý základ pro následnou praktickou část práce. V části materiálu a metod je logicky a přehledně popsána navržená metodika experimentů a popsány jednotlivé použité materiály a metody. Chybí zdůvodnění volby některých hodnot (např. úroveň šedé v hodnotě 80) a jsou přítomné drobné překlepy (např. titan oxidičitý). Výsledky prokazují, že bylo dosaženo požadovaných cílů práce. Byla navržena a vyrobena pistole umožňující provádět nástřik se zvoleným typem atomizéru. Úpravy provedené na konstrukci na základě realizovaných experimentů ukazují na schopnost studenta logicky uvažovat, samostatně pracovat a dosahovat tak kýžených výsledků. Kromě výsledků prokazujících schopnosti jednotlivých materiálů (prášků oxidu titaničitého) a nástřikových metod (pistolí) zajistit dostatečné překrytí skenovaného povrchu, byla provedena řada experimentů, které osvětlují některé jevy, které se v průběhu experimentů objevily, což dává ještě lepší vhled do dané problematiky. Závěry práce ukazují, že se podařilo dosáhnout výsledných tlouštěk vrstev mimo měřitelný rozsah daného 3D skeneru a zmatnění na dostatečné úrovni pro 3D skenování. Student také provedl návrh úpravy pistole s atomizérem, která by následně mohla sloužit pro průmyslové použití. Celkově považuji práci za velmi zdařilou, její cíle byly splněny a doporučuji ji tedy k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mendřický, Radomír

Hlavním cílem diplomové práce byl návrh a konstrukce pistole umožňující nástřik atomizované směsi Ti02 a etanolu a vyhodnocení nástřiků vytvořených touto pistolí s nástřiky nanesenými standardní airbrushovou pistolí. Úvodní část diplomové práce autor věnuje rešerši současného stavu poznání a přináší podrobné informace o otázkách spojených se zmatňujícími nástřiky při optickém skenování. Rešerše je zpracována přehledně, srozumitelně a autor zde prokázal dobrou orientaci v dostupné literatuře. Tuto část hodnotím velmi pozitivně a nemám k ní žádných připomínek. V dalších kapitolách se autor věnuje analýze problému a návrhu metod pro ověření vlastností zmatňujících nástřiků. Vysoko oceňuji logickou strukturu a návaznost experimentů. Vše je pečlivě (někdy možná až zbytečně zdlouhavě a opakovaně) vysvětleno a popsáno. Je také nutno vyzdvihnout úsilí a systematičnost při zpracování obrovského množství měření, které musel diplomant pro takto rozsáhlou a ucelenou analýzu provést. Autor však tímto velkým množstvím dat práci nijak nepřehltil, naopak výsledky všech experimentů se mu podařilo velice přehledně a logicky uspořádat. V posledních dvou kapitolách jsou uvedeny a opět velmi podrobně a srozumitelně okomentovány výsledky experimentů. Zajímavé je především zjištění, že na první pohled téměř stejné směsi Ti02 od různých výrobců mohou vykazovat relativně odlišné vlastnosti, ať již z pohledu komfortu nanášení (sedimentace), tak i z hlediska kvality a tloušťky nástřiku. Dalším významným výstupem je stanovení tloušťky nástřiků a zjištění vlivu překrytí na kvalitu naskenovaných dat. Z pohledu ověření funkčnosti nově navržené pistole umožňující nástřik atomizované směsi jsou experimenty zcela relevantní a vhodně zvolené. Z pohledu praxe jsou však zjištěné hodnoty (tloušťka nástřiků, procento překrytí atd.) těžko reprodukovatelné, neboť při manuálním nanášení nástřiku na tvarově složitý díl bude dosaženo zcela odlišných hodnot. Z formálního pohledu je předložená práce dobře strukturovaná do jednotlivých kapitol, v práci je minimum překlepů a gramatických chyb. Jako celek hodnotím DP velmi kladně. Způsob zpracování tématu svědčí o širokých teoretických znalostech autora, věcném přehledu i schopnosti analyzovat novou problematiku. Práce má velký význam pro praxi, neboť v současné době není zatím možné provádět optickou digitalizaci některých povrchů bez použití zmatňujících přípravků. Je tedy nutné znát, jak jednotlivé přípravky ovlivní rozměrové a tvarové charakteristiky výrobků, jaká je jejich aplikovatelnost. Předložená diplomová práce splňuje v plném rozsahu zadání a student přesvědčivým způsobem prokázal, že má schopnosti pro tvůrčí práci. Konstatuji, že diplomová práce splňuje požadavky na udělení akademického titulu, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109057