DOBAI, S. Rekuperace tepla z odpadních plynů tavicí pece [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Jaroš, Michal

Tepelně-technický návrh rekuperačního výměníku je úlohou velmi komplexní a poměrně obtížnou, tím spíše, že v daném případě se jedná o řešení konkrétního zadání z praxe. Diplomant se nicméně tohoto úkolu zhostil se ctí, s velkou mírou samostatnosti i odborné erudice. Na úkolu pracoval od samého počátku systematicky, postup práce pravidelně konzultoval. Sám si nalezl a využil další odborné zdroje, neuvedené v zadání. Provedené výpočty zpracoval samostatně, úlohou vedoucího bylo pouze korigovat některé drobné nepřesnosti. Vzniklá práce je velmi kvalitní jak po odborné, tak po formální stránce. Zadané cíle práce byly splněny s ohledem na to, že dobu návratnosti nelze v daném stádiu projektu blíže vyhodnotit z důvodu nemožnosti vyčíslení celkové velikosti potřebných investic; na základě odhadu dosažených úspor lze nicméně předpokládat, že bude velmi krátká. Práci proto doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hejčík, Jiří

Cílem předložené diplomové práce bylo provést návrh systému zpětného získávání tepla z odpadních plynů tavící pece a provést jeho ekonomické zhodnocení při využití získaného tepla pro vytápění objektu a přípravu teplé vody. Student ve své práci zvolil koncepci, kdy je teplo z odpadních plynů tavící pece odebíráno v tepelném výměníku do zprostředkující teplonosné látky, která teplo následně odevzdává buď do otopného systému, nebo do systému pro přípravu teplé vody. Jako zprostředkující médium je použit 52% roztok monoethylenglykolu s bodem tuhnutí - 40 °C. Pro toto řešení provedl student návrh plášťového tepelného výměníku s využitím Bell-Delaware metody výpočtu přestupu tepla v mezitrubkovém prostoru. Celý postup návrhového výpočtu je v práci detailně popsán. Využití navrženého tepelného výměníku je následně zhodnoceno s ohledem na možnosti využití získaného tepla pro ohřev teplé vody a vytápění objektu. Bohužel k tomuto hodnocení nebyly k dispozici dostatečné podklady a tak jsou v práci stanoveny pouze maximální úspory, kterých by bylo docíleno při bezezbytkovém využití získaného tepla. Na práci oceňuji detailnost, jakou student věnoval problematice návrhu tepelného výměníku na straně spalin, kdy při návrhu nepracoval s horkým vzduchem, ale se směsí plynů, jejíž složení určil na základě spotřeby zemního plynu a spalovacího vzduchu. K práci mám však i připomínky, z nichž největší se týká práce s literaturou, kdy ne všechny použité vztahy jsou důsledně vyzdrojovány. Není tak možné dohledat, zda zjednodušení plynoucích z těchto vztahů jsou akceptovatelná či nikoliv. Tyto nedostatky však nemají výrazný vliv na splnění cílů práce, kterých bylo dosaženo. Student prokázal schopnost aplikovat získané poznatky, a proto práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 116854