ROSA, M. Komunikace uvnitř hardwarově akcelerovaného obvodu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Smékal, David

Bakalářská práce se zabývá implementací uživatelského rozhraní obsluhující periferie USB 2.0, Micro SD, Ethernet, a další na FPGA kitu s FPGA obvodem Artix-7. Text je členěn do 6 kapitol, z čeho 4 kapitoly tvoří teoretický popis problematiky a poslední 2 kapitoly popisují praktický přínos práce. Praktická část popisuje blokový design návrhu a jednotlivé třídy navržené aplikace. Práce obsahuje celkem 21 zdrojů literatury. Většinou jsou to webové stránky s jednoduchým popisem problematiky. Student během řešení práce nekonzultoval jednotlivé kroky návrhu a implementace s vedoucím práce. Problematiku nastudoval samostatně, a tudíž některé řešení by bylo vhodnější implementovat jiným způsobem. Bakalářská práce je na průměrné úrovni, je vhodně strukturovaná, ale místy hůře srozumitelná. Text obsahuje pár překlepů, měl by být více odborný, některé pasáže jsou těžko pochopitelné a nejasné. Textová část včetně přílohy je doplněna o obrázky a schémata usnadňující pochopení návrhu. Příloha obsahuje instruktážní soubor README.txt, který popisuje zprovoznění aplikace na desce Nexys A7-100T. Navržená aplikace disponuje jednoduchým menu, kde uživatel volí z 3 možností. První funkcí je výpis součtu zapnutých přepínačů na desce, druhá funkce umožňuje šifrování textového vstupu pomocí UART a třetí funkcí je šifrování textového souboru uloženého na USB disku. Šifrování je vykonáno díky převzaté knihovně, autor zdroj knihovny uvádí. V závěru chybí diskuze nad dosaženými výsledky. Zadání práce je však splněno a navržené řešení je funkční. Práci hodnotím známkou D, 65 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Jedlička, Petr

Cílem bakalářské práce bylo zprovoznění komunikace mezi FPGA obvodem a periferiemi vývojové desky s využitím OS Linux běžícím na procesorovém jádře v rámci FPGA. Zadání považuji za částečně splněné. Ze zadáním specifikovaných rozhraní byla zprovozněna komunikace pro rozhraní UART a USB 2.0. Rozhraní MicroSD a Ethernet nejsou řešeny. Dále byla zprovozněna obsluha spínačů, tlačítek a LED diod. Místo OS Linux byla použita bare metal aplikace. Digitální návrh je řešen formou blokového designu za použití již připravených IP bloků. Rozdíly mezi zadáním a výsledkem práce nejsou v textu práce nijak komentovány. Dále postrádám bližší diskuzi nad dosaženými výsledky. Po formální stránce je práce na mírně podprůměrné úrovni. Obsahuje místy překlepy, nepřesnosti či faktografické chyby. Student dále místy používá první osobu množného čísla a hovorové výrazy. Některé pasáže jsou hůře čitelné a pochopitelné. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou D/60b.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 153925