MALÝ, P. Výpočtové modelování samobuzeného kmitání při obrábění [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Švancara, Pavel

Diplomová práce se zabývá využitím metody konečných prvků (MKP) pro výpočtové modelování samobuzeného kmitání u malé frézky CNC LH_2015. V rámci práce byl upraven existující model geometrie, vytvořena síť konečných prvků a provedena modální analýza sestavy frézky. Dále byly s využitím harmonické analýzy vyhodnoceny stabilitní diagramy pro limitní hloubku třísky pro vybrané směry. Přínosem práce je použití MKP pro výpočet přenosových funkcí, což umožňuje modelovat geometricky a materiálově komplikované části obráběcích strojů a odstraňuje to problémy s vysokým řádem polynomů při použití stavového prostoru. Nevýhodou daného postupu je jeho časová náročnost. V závěru práce jsou navrženy některé konstrukční úpravy frézky a analyzován jejich vliv na stabilitu řezného procesu. Práce je napsaná relativně zdařilou angličtinou. Diplomant splnil všechny požadavky zadání a prokázal dobrou schopnost komplexního přístupu k řešení zadaného problému.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hadaš, Zdeněk

Předkládaná práce se zabývá problematikou samobuzeného kmitání u kutilské frézky. Práce je psaná anglicky, ale čtenáře hned zaskočí v anglickém textu česká zkratka fakulty. Angličtina poměrně čtivá, jen často do angličtiny proniká česká skladba věty a místy nevhodně umístěné určité a neurčité členy a používání čárek je v anglickém textu taktéž počeštěno. Některé doslovné překlady z češtiny pro technické výrazy nelze použít, protože existuje jejich anglický zavedený ekvivalent. Teoretický rozbor kmitání s 1 stupněm volnosti mi připadá triviální vzhledem k následnému řešení metodou konečných prvků a očekával bych teoretický rozbor kmitání s více stupni volnosti, který pak následuje až cca o 20 stran později, což je absolutně nelogické. Analyzovaná technická soustava je skládá s několika těles, které jsou spojeny vazbou typu bonded a která ovlivní vlastní frekvence. Žádná analýza vlivu tuhosti a vůlí ve vazbě na dynamické chování soustavy nebyla provedena ani diskutována. Pouze je zmínka o poměrném útlumu celé soustavy s vedením. Tato oblast tuhosti vedení není zmíněna ani v teoretické části, což vytýkám, protože na pracovišti se touto problematikou dlouhodobě zabývají. Vzhledem k tomuto zjednodušení vazeb mi přijde prezentace vlastních tvarů na frekvencích okolo 1,5 kHz nerelevantní. Prezentování výsledků pro frézování nástrojem s jedním zubem a jen jedním směrem mi přijde nepraktické. Nicméně bych práci ohodnotil jako velmi vydařenou jako prezentaci metodiky jak lze použít MKP model pro predikci samobuzeného kmitání bez použití přenosových matic ve stavovém prostoru a jejich vyhodnocení, vzhledem k jejich vysokému řádu systému. Z formálního hlediska mám k práci několik výtek, např. nelze se v textu nejprve odkazovat na obr. 20 a až poté obr. 19. V grafech a výsledcích simulací je uvedena desetinná čárka místo tečky. Zdroje v použitém stylu citací mají být číslovány dle uvedení v textu, citace [22] a další toto nerespektují a působí to rušivě a nepřehledně. Práce s citacemi je zejména v úvodní části práce nevhodná, v technickém textu citujeme vždy v místě zmínky o převzaté informaci a nikdy za poslední větou odstavce. Styl použité literatury je nekonzistentní. Ze stylistického hlediska některé převzaté obrázky mají otřesnou kvalitu. Dále mě zarazilo, že špatná kvalita je i u grafů, které prezentují výsledky simulací. Zarovnání a číslování rovnic taktéž není příliš stylisticky vydařené. Obr. 60 a 62 prezentují výsledky pro směry X a Y, avšak jejich velikost je rozdílná a nepůsobí to dobře. Přes výhrady k formálním a stylistickým nedostatkům, logickému uspořádání a práci s literaturou, tak předloženou práci z technického hlediska považuji za vydařenou a navrhuji hodnocení dobře/C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 96821