CHVÁTALOVÁ, V. Studium metabolických vlastností bakterie Schlegelella thermodepolymerans v kontextu biosyntézy polyhydroxyalkanoátů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Buchtíková, Iva

Studentka Viktorie Chvátalová vypracovala bakalářskou práci na téma studium metabolických vlastností bakterie Schlegelella thermodepolymerans v kontextu biosyntézy polyhydroxyalkanoátů. Ve své bakalářské práci se zabývala měřením růstových křivek dvou kmenů této bakterie na třech různých substrátech a jejich vzájemných kombinacích. Toto studium napomohlo objasnit rozdílné chování dvou kmenů a také přineslo důležité informace ohledně utilizace jednotlivých sacharidů. Studentka přistupovala k práci s vysokým nadšením. Během experimentální části studentka provedla opravdu velký počet experimentů. Musím velmi ocenit pozitivní přístup studentky k měření jednotlivých bodů růstové křivky, které představovaly značnou časovou náročnost. Studentka si během práce v laboratoři rychle osvojila všechny postupy a k práci vždy přistupovala s úsměvem. Drobné nedostatky se objevily při vypracování textové části práce, kde studentka ne vždy správně formulovala poznatky získané z literatury či neúplně interpretovala výsledky. Nicméně studentka hodně využívala konzultace, které vedly ke zlepšení práce, ale i tak se v práci vyskytují drobné chyby, překlepy či nesprávné formulace, které mohou nepatrně snižovat celkový dojem z práce. Avšak celkový přístup k práci hodnotím velmi kladně, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kouřilová, Xenie

Předložená práce studentky Viktorie Chvátalové se zabývá tématem studia metabolických vlastností bakterie Schlegelella thermodepolymerans v kontextu biosyntézy polyhydroxyalkanoátů. Práce je logicky členěna. V teoretické části je uvedený dostatečný základ pro pochopení problematiky PHA v souvislosti s využitím extremofilních, konkrétně termofilních bakterií. Vzhledem k obsahu kapitoly 2.2.1 Termofilní bakterie by však bylo vhodnější použití názvu Termofilní mikroorganismy, jelikož je zde pojednáváno nejen o bakteriích, ale také o archeích, což jsou samostatné domény. Experimenty jsou popsány jasně a stručně. Občas jsou použité hodnoty se špatnými jednotkami (odebralo se 50 µml; množství vzorku 10 µm). Z výsledků je patrné, že studentka získala velké množství velice zajímavých experimentálních dat nad rámec rozsahu běžné bakalářské práce. Nicméně by si tato data zasloužila o trošku lepší komentáře, případně zamyšlení nad určitými metabolickými pochody, k čemuž se také vztahuje většina z mých otázek. Průběhy utilizací vybraných sacharidů jsou velice zajímavé a jistě stojí za bližší prozkoumání. Celkový dojem práce mírně snižují gramatické chyby a překlepy. Také by bylo vhodné udržovat jednotnou formu slovesného rodu a to trpného, především v experimentální části, např. chloroform se nechal odpařit/chloroform byl odpařen, z fáze se odebralo/z fáze bylo odebráno. Celkově je práce velice zdařilá s drobnými nedostatky, proto doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 148653