LUDÁNYI, R. Model tepelného chování fotovoltaického článku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Ptáček, Michal

Předložená bakalářská práce je zaměřená na tvorbu modelu tepelného chování fotovoltaického článku a provedení základních souvisejících simulací v programu PSCAD. Zadání kromě samotného návrhu a tvorby modelu předpokládá také provedení rešerše základních přístupů používaných pro matematické modelování tepelného chování FV článků. Kapitola 2 přináší základní informace z oblasti FV technologií a obecně představuje úvod do problematiky. Hodnotím pozitivně, že tato část je zpracována stručně, věcně a v souladu s požadavky plynoucích z praktické části. Pouze část uvádějící výhody a nevýhody FV článků mohla vzniknout z konfrontace více literárních zdrojů, případně ze zdrojů jednoznačně garantující uváděné odborné informace. Kapitoly 3 a 4 v sobě slučují část teoretickou i praktickou a informace v nich obsažené slouží jako podklad pro realizaci výsledného modelu. Kapitola 3 uvádí popis vlivu teploty na FV článek a kapitola 4 představuje závislosti a rovnice vedoucí ke stanovení změny teploty FV článku. Kapitoly obecně demonstrují aktuální přístupy matematického modelování FV článků se zaměřením na teplotu. Domnívám se, že možné přístupy a jejich vzájemná konfrontace mohla být provedena ze strany autora ve větší míře a více podrobně. I tuto část zadání práce považuji za splněnou. Demonstrace možných používaných přístupů modelování je ovšem nízká, tudíž kvalita zpracování této části zadání má negativní vliv na celkové hodnocení práce. Kapitola 5 dále popisuje realizaci modelu v PSCAD a jsou zde představeny základní experimenty a komentovány výsledky. Autor demonstruje vliv změny několika vybraných parametrů na výslednou teplotu panelu a uvádí doplňující komentáře. Pro více komplexní potvrzení platnosti realizovaného modelu je však nezbytné demonstrovat i vliv změny rychlosti větru na výslednou teplotu panelu. V rámci provedených simulací byla provedena určitá zjednodušení. Model ve své aktuální podobě uvažuje konstantní rychlost větru. V práci se vyskytují překlepy a drobné stylistické chyby, jak v hlavním textu práce nebo i v názvu kapitoly. Popisek obrázku 5-3 je chybný a neodpovídá jemu předcházejícímu komentáři v textu. Text práce také obsahuje neodborné výrazy, což částečně může pramenit s použitím některých literárních zdrojů. Mezi zdroji se naleznou i takové, u nichž je jejich relevantnost minimálně diskutabilní. Jedná se například o internetové zdroje [13] či [14], v práci jsou tyto zdroje využívány pro zpracování základního teoretického úvodu výhod a nevýhod FV technologií. Autor/student bakalářskou práci konzultoval pravidelně a průběžně, třebaže s většími časovými rozestupy. Počet literárních zdrojů je adekvátní pro práci tohoto typu. Charakter většiny literárních zdrojů je adekvátní potřebám bakalářské práce. Citace jednotlivých zdrojů se jeví správná a jednoznačná. Předloženou bakalářkou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji 70 b.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Morávek, Jan

Student Róbert Ludányi zpracoval bakalářskou práci na téma Model tepelného chování fotovoltaického článku. Předložená práce splňuje uvedené body zadání, přestože úvodní rešeršní část je velmi obecná, z přístupů matematického modelování je popsán pouze autorem vybraný způsob a nejsou uvažovány další možnosti. V této části se vyskytuje množství faktických chyb. Např. pojem „kalorimetrické“ charakteristiky světla na str. 14. Rovnice 2.2 je nesprávná – v případě, že by součin hf (energie dopadajícího záření) byl menší než vazebná energie, kinetická energie elektronu by byla záporná. V práci uvedený princip fotoefektu není vysvětlen správně. Autor dále uvádí v práci různé rozsahy účinností jednotlivých typů panelů, což však vyplývá především z neaktuální a netechnické literatury. Autor uvádí jako výhodu fotovoltaiky „palivo zdarma“. Není jasné jaké palivo a v jaké souvislosti. Samotný matematický model v programu PSCAD je realizován prostřednictvím tepelného popisu konstrukce panelu a absorbované energie. Model se jeví jako funkční, autor provedl i srovnání výsledků s reálnými daty. Při uvažování chlazení panelu vlivem rychlosti větru by bylo možné dosáhnout větší přesnosti. V práci popsaný vliv teploty na výkon panelu je popsán pouze procentuálně a postrádám zhodnocení vlivu teploty na celkový tvar I-V charakteristiky (nejen v oblasti napětí naprázdno). Přes toto zjednodušení považuji práci za smysluplnou a využitelnou pro další tvorbu obdobných modelů. Z formálního hlediska práce vykazuje drobné nedostatky v oblasti stylistiky a formátování práce, seznam veličin není úplný, Obrázek 5-3 má nesprávný popisek. Přes uvedené připomínky práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 70b.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 99024