PÉREZ, M. Možnosti proluky – třída Kapitána Jaroše [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Smržová, Kristýna

Student se rozhodl navrhnout galerii moderního umění, což pokládám za velmi dobré řešení. Domnívám se, že autor mohl věnovat větší pozornost urbanismu. Architektonické řešení je minimalistické, kompaktní a prostorově multifunkční, velice oceňuji pobytovou střechu s obchozí rampou. Technická a vykreslovací část projektu je na velmi dobré úrovni i když autor zcela nedodržuje pravidla vykreslování (u některých výkresů bych ocenila více kót). Grafika velice dobře znázorňuje možnosti využití budovy. Celkově práci hodnotím jako velice kvalitní.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Přístup studenta ke zpracování hodnotím velice kladně. Intenzivní a konzistentní práci byl schopen doplnit konstruktivním využitím konzultací s vedoucím práce. Domnívám se, že student je skvěle připraven pro práci architekta.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Hertelová, Viola

Říká se, že navrhnout galerii, je v kariéře architekta jedním z nejtěžších úkolů. Autor nejen, že se rozhodl pro návrh galerie dobrovolně a z vlastního popudu, zároveň však dokázal vypracovat funkční řešení vyhovující jak estetickým, tak technickým nárokům prostoru současnosti. Práce mě zaujala především koncepční úvahou nad světelnou hrou a vertikálním naváděním návštěvníka celým objektem. Do budoucna bych však doporučila soustředit pozornost též směrem k debatám o galerii jako uzavřeném prostoru pro privilegované a možnostech realizace galerijního provozu ve veřejném prostoru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Autor práce se rozhodl hledat možnosti proluky v rámci návrhu výstavního prostoru. Doplnění uliční zástavby novostavbou galerie dává v širším kontextu okolní městské struktury smysl a pomyslně rozšiřuje kulturní scénu širšího centra města o nový strategický bod. Navrhovaný objekt nevyplňuje proluku v celém rozsahu, naopak ponechává důležitý průraz do v současnosti chaoticky obsluhovaného vnitrobloku za účelem vyzvat kolemjdoucí a užívat jej novým způsobem. Revitalizace veřejného prostoru se však povedla pouze částečně. Návrh uvažuje sjednotit prostor kolem budovy galerie materiálově shodným dlážděním, které by současně s realizací parkovacího domu mohlo nastolit jasnější hierarchii chodců a motoristů. Obávám se však, že řešení na této úrovni postrádá systematičtější vstup v podobě například návrhu mobiliáře, zeleně či jiných pobytových prvků a celkově jasnějšího scénáře užívání prostoru.
Provozní řešení B Provoz budovy galerie funguje na relativně jednoduchém principu otevřených vysokých výstavních prostor a koncentrovaného obslužného jádra. Díky tomuto řešení jsou dispozice přehlednými pro všechny uživatele budovy a lze je případně přizpůsobit či rozčlenit dle nároků expozice. Rozhodnutí umístit hlavní vchod do objektu z vnitrobloku v podobě transparentního foyeru považuji za dobrý krok na cestě k oživení veřejného prostoru proluky. Škoda však nedořešeného volného prostranství, o němž jsem se již zmiňovala. Nejasné je též využití navrhovaného depozitáře v podzemních prostorách objektu, kdy nižší světlá výška patra limituje archivaci například sochařských artefaktů. Prostor expozice galerie však funguje výtečně a je doslova korunován posledním patrem v podobě pochozí terasy s vyhlídkovou rampou. Katalýza kulturního života na střechách významných staveb je přesně tou praktikou oživení města, jejíž pozitiva nejsou zatím v Brně dostatečně doceněna.
Technicko konstrukční řešení B Užitý skeletový systém ocelových rámů považuji za vhodné konstrukční řešení stavby. Ač se společně s plošným zasklením, bílou vanou a založením na pilotách jedná o nákladnější řešení, v případě galerie – objektu důležitého místního významu – je i vzhledem k větším užitným zatížením opodstatnitelné. Vyšší energetické nároky budovy jsou alespoň, co se slunečních paprsků týče, částečně kompenzovány stíněním fasádního systému. V návrhu však chybí komplexnější uchopení zelených ploch, jakožto důležitého přístupu v boji s přehříváním měst současnosti. Vypracované stavební detaily společně se skladbami materiálů vyhovují znalostem absolventa bakalářského studia. Navrhuji prověřit správnost řešení tepelného mostu v případě detailu zábradlí střešní terasy galerie.
Architektonické řešení A Řešení předkládaného návrhu objektu galerie působí po architektonické stránce přesvědčivým dojmem, za nímž je cítit jasná koncepce, promyšlená úvaha o prostorové kompozici i významové uchopení návrhu. Hmota budovy svými proporcemi v kontextu ulice nikterak výrazně nevybočuje, avšak specifická funkce je z jejího kompaktního zjevu zřejmá. Velmi kladně hodnotím prostorovou gradaci interiérových průhledů, jež promenádu expozicí galerie zasazuje do takřka duchovního rámce cesty vzhůru. Koncept světelné hry je v návrhu podpořen také užitím speciálního transparentního fasádního systému. O originalitě tohoto řešení by se sice dalo polemizovat, svůj účel v rámci koncepce celé stavby však plní.
Formální úroveň B Práce je po grafické stránce dobře zpracována. Předložené nákresy jsou přehledné, dle zadání svým rozsahem kompletní a až na detaily relativně dobře popsané. Větší péči by si zasloužil popis mapových podkladů. Ten by mohl být pro „nebrňáka“ neznalého okolí třídy Kpt. Jaroše nejasným. Textová část by snesla lepší stylistickou úpravu. Celkově však hodnotím formální úroveň celé práce zvláště vzhledem k časovým možnostem vypracování jako velmi dobrou.
Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 151528