ČERVINKOVÁ, K. Citlivostní analýza metody tlak-čas na nepřesnosti měření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Habán, Vladimír

Diplomantka se ve svoji diplomové práci věnovala citlivostní analýze při měření průtoku na velkých vodních dílech metodou tlak-čas. Vypracovala program umožňující tento výpočet a to pro přehlednost v excelu a následně pro složitější analýzy v matlabu. Diplomantka pracovala pečlivě a splnila všechny vytyčené cíle. Pro analýzu si zvolila dříve naměřené data z vodní elektrárny Lipno a Dalešice. Měřená data numericky deformovala pomocí šumu, vynechání snímačů a zatlumení. Sledovala vliv těchto nepřesnosti na vyhodnocený průtok. Výsledky práce budou použity jako návod na stanovení nepřesností a modelování nejistoty měření průtoku pomoci metody tlak čas na velkých vodních dílech. Doporučuji diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Himr, Daniel

V práci je popsán postup měření průtoku Gibsonovou metodou a dalšími metodami používanými na vodních elektrárnách. Studentka se zaměřila na vyhodnocení citlivosti Gibsonovy metody na různé vlivy (např. chybějící signál z jednotlivých tlakoměrů, šum nebo časovou synchronizaci signálů). Vyhodnocení bylo provedeno na datech změřených na VE Lipno. Robustnost Gibsonovy metody je ověřována způsobem, kdy je průtok vyhodnocen přímo z měřených tlaků a poté z tlaků zkreslených umělým zavedením konkrétního rušivého vlivu. Každý vliv je podrobně vysvětlen a výsledek je uveden jako procentuální odchylka průtoku od původní hodnoty bez rušení. Celá práce je psána velmi podrobně, takže by neměl být problém provést stejné vyhodnocení i pro jiné elektrárny, nicméně vyhodnocení výsledků působí těžkopádně a místy je nepřehledné, kvůli záplavě mnoha čísel a datových setů. Také postrádám obecnější závěry. Vážnější výhrady mám k nejednoznačné symbolice. Například otáčky n jsou zároveň použity i jako počet vzorků tlakového signálu nebo mocnitel ve vzorci pro stanovení průtoku metodu Winter-Kennedy. Nedostatky se vyskytují i v odkazech na použité zdroje: zcela chybí bibliografické údaje ke článku zmíněnému v kapitole pojednávající právě o metodě Winter-Kennedy a na straně 44 se nachází odkaz na kvantily rozdělení v literatuře [12], ale na uvedeném místě nic takového není (jedná se o stránky ČEZ s informacemi o VE Lipno). Z celkového pohledu je zřejmé, že studentka věnovala provedení výpočtů a analýz značné úsilí a přes uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 117698