ČALOVÁ, I. Studium biokonverze celulosového odpadu na ethanol s využitím kvasinkových systémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Babák, Libor

Diplomová práce studentky Bc. Ivety Čalové je zaměřená na studium biokonverze celulosového odpadu na ethanol s využitím kvasinek. Lze konstatovat, že vytyčených cílů bylo dosaženo. Práce splňuje požadavky zadání, její jednotlivé kapitoly na sebe plynule a logicky navazují. Po stránce obsahové je práce na dobré úrovni, pro vyvození závěrů bylo provedeno množství experimentů. Výsledky jsou zpracovány kvalitně, diskuse je však chudší. Počet literárních odkazů je 45, což je pro práci tohoto typu zcela dostačující. V laboratoři pracovala studentka samostatně, iniciativně a zcela bezproblémově. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Vítová, Eva

Diplomová práce pojednává o problematice výroby etanolu z odpadního papíru. Ethanol (bioethanol) má v současné době obrovské možnosti praktického využití, např. jako biopalivo, a proto probíhá intenzivní výzkum zaměřený na možnosti jeho produkce. Zvláště zajímavá se jeví možnost využití odpadních materiálů, jako je například odpadní papír. Teoretická část práce shrnuje dostupné informace o složení, výrobě a zpracování papíru a jeho využití jako suroviny pro výrobu etanolu. Zmíněny jsou i vhodné mikroorganismy. Vychází ze 45 kvalitních literárních zdrojů; je stručně, ale výborně zpracovaná, prakticky bez překlepů a formálních chyb. Vytkla bych snad jen používání koncovek -óza, -áza. Podle závazného pravopisu chemických sloučenin je správná koncovka pro sacharidy pouze –osa, pro enzymy –asa. Experimentální část práce spočívala ve výběru substrátu (kancelářský papír, nerecyklovaný sešit, recyklovaný sešit a noviny), jeho předúpravě (různé varianty), jeho hydrolýze pomocí enzymů a následné fermentaci za účelem produkce etanolu pomocí kvasinky Saccharomyces cerevisiae. Etanol jako konečný produkt byl měřen metodou HPLC. Získané výsledky jsou prezentovány formou tabulek a grafů. Výsledky jsou správně interpretovány a stručně, místy poněkud neobratně, diskutovány, závěry práce shrnují zjištěné experimentální poznatky. K této části mám několik připomínek: Není nutné uvádět totožné výsledky formou tabulek i grafů, v tomto případě bych doporučila alespoň tabulky umístit do přílohy. V diskusi postrádám odkazy na jednotlivé grafy, mírně to ztěžuje orientaci ve výsledcích. Grafy 12 - 15 jsou poněkud nepřehledné, volila bych použití různých barev jako u předchozích. Poněkud neobvyklé je uvedení tabulky v závěru, spíše bych ji umístila do výsledků. Předložená práce jednoznačně po stránce obsahové i formální splňuje požadavky na magisterskou diplomovou práci, velmi oceňuji aktuální problematiku využívání obnovitelných zdrojů pro praktické účely a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Splnění požadavků zadání A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 69564