MENGYAN, T. Elektrochemické metody přípravy kovokeramických oxidačně odolných vrstev [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Jan, Vít

Práce představuje ucelený text pro vstup do problematiky přípravy porézních vrstev oxidu hliníku pro další aplikace v oblasti přípravy nanostruktur. Jedná se o kompilační práci, která nepřináší originální poznatky ale může být dobrým základním textem pro další studium. K vypracování bakalářské práce student přistupoval aktivně a s porozuměním problematice. V práci jsou použity pouze cizojazyčné prameny. Problematika zadání práce je s ohledem na obsah studijního programu bakalářského studia poměrně exotická, přesto ji student dobře zvládnul. Práci hodnotím jako velmi dobrou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Man, Ondřej

Předložená práce se zabývá problematikou elektrochemických metod přípravy kovokeramických oxidačně odolných vrstev, zejména je soustředěna na vytváření vrstev oxidu hlinitého na substrátu představovaném čistým hliníkem. Toto téma je aktuální a jeho shrnutí v českém, či v tomto případě slovenském, jazyce je přínosem. Autor dokázal shromáždit množství informací o přípravě anodického oxidu hlinitého a to výhradně z cizojazyčné literatury, což je třeba ocenit. Jistou potíž měl ovšem viditelně s porozuměním překládanému textu, zejména s jeho převedením do věcně správného tvaru ve slovenštině, a to nejvíce v kapitolách 1 až 3, ale i dále. Práce obsahuje množství překlepů a typografických chyb – absolutně není respektován úzus sazby tvrdé mezery mezi číslo a jednotku; velké kapitoly nezačínají na nové straně, ale jsou průběžně „lepeny“ k předchozím. Rovněž například název kapitoly 2 je jednak poněkud zavádějící vzhledem k obsahu a dále obsahuje zkratku „AAO“, která není definována ani v předcházejícím textu, ani bezprostředně pod nadpisem; to čtenáři text znepřehledňuje. Na několika místech není respektována citační etika – všechny obrázky jsou evidentně převzaty z literatury, ale u žádného z nich není uveden zdroj. Rovněž v souhrnu použité literatury nejsou respektována pravidla pro bibliografické citace dle ČSN ISO 690, jejíž dodržení se u vysokoškolských kvalifikačních prací (VŠKP) předpokládá. Autor od okamžiku převzetí zadání do počátku sepisování evidentně zapomněl, jaký název nese jeho práce (Elektrochemické metody přípravy kovokeramických oxidačně odolných vrstev) a nikde v ní proto nezdůvodňuje, proč zadání zúžil prakticky výhradně na vytváření vrstev Al2O3 a okrajově TiO2. Takové zúžení zadání je přirozené pro tento typ VŠKP a principiálně je nevytýkám, nicméně mělo by být vždy zdůrazněno v úvodu. Práce nicméně svým rozsahem splňuje kritéria stanovená pro tento typ vysokoškolských kvalifikačních prací směrnicí děkana FSI č. 2/2007, řazením jednotlivých částí splňuje i směrnici rektora VUT v Brně č. 2/2009 a přes všechny uvedené výtky je způsobilá k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 41636