LAZAR, V. Kalibrace experimentálního zařízení pro testování kosmických technologií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Mašek, Jakub

V rámci zpracování diplomové práce se student zapojil do velmi složité problematiky tepelně-vakuového testování kosmických zařízení. Seznámil se s velkým množstvím dokumentace a teoretických výpočtů tepelných přenosů za nízkých tlaků. Z nich sestavil funkční matematický model tepelných bilancí v měřící sekci vakuové komory, který je zásadní pro přesné vyhodnocení měření. Student uvedl do provozu experimentální zařízení a definoval nové postupy. Navrhl kalibrační vzorky a metodiku přesných měření. Samostatně vyhodnotil získaná data, která porovnal s vytvořeným matematickým modelem. Po celou dobu si počínal systematicky, iniciativně a samostatně. Práce je psaná v anglickém jazyce a její výsledky jsou velmi cenné pro budoucí kvalifikační zkoušky tepelného spínače. Práci hodnotím jako vynikající.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Horák, Marek

Předložená anglicky psaná diplomová práce je věnována problematice tepelných ztrát a jejich kvantifikaci za účelem experimentálního stanovení tepelné vodivosti miniaturního tepelného spínače určeného pro kosmické aplikace. Práce je rozčleněna na osm hlavních kapitol. Před těmito kapitolami je uveden krátký úvod do řešené problematiky společně s definicí cílů, které měli být dosaženy. Následující kapitola je věnována informacím souvisejícím s provádění experimentálních měření kosmických zařízení, a obsahuje jak popis obecných požadavků, tak také definici specifických požadavků na testování konkrétního tepelného spínače, testovaného v současnosti v laboratořích Leteckého ústavu FSI. Další kapitoly práce jsou zaměřeny na popis pro účely těchto testů již dříve speciálně vyvinuté testovací komory a jejích systémů a na bližší popis parametrů požadovaných testů. Dále je v práci definován proces kalibrace testovací komory, bez které není možné provést zmíněné testy spínače. Za účelem této kalibrace autor navrhl tři kalibrační vzorky o definovaných parametrech. Na tuto kapitolu navazuje rozsáhlá část práce zaměřená na návrh matematického modelu pro výpočet tepelných ztrát mezi jednotlivými součástmi uvnitř testovací komory. V rámci tvorby diplomové práce prováděl autor řadu praktických experimentů, jejichž popis, výsledky i jejich rozbor jsou uvedeny ve dvou následujících kapitolách. Právě rozbor dosažených výsledků a jejich porovnání s výsledky původní metody stanovení teplotní vodivosti spínače jsou však příliš stručné. Celá práce je zakončena krátkým zhodnocením dosažených výsledků. Součástí práce je také několik příloh. Předložená práce svým rozsahem odpovídá požadavkům na tento typ závěrečných prací, je velmi kvalitně zpracovaná, přehledná a má velice dobrou grafickou a stylistickou úroveň. Rovněž práce s literaturou je na velice dobré úrovni. V práci je však možné nalézt několik překlepů a nepřesností, jako například chybné odkazy na jednotlivé kapitoly práce samotné. Jako závažnější nedostatek předložené práce se jeví skutečnost, že v práci chybí popis významu především v rovnicích a na obrázcích použitých symbolů, resp. seznam použitých symbolů jako takový. Práce obsahuje řadu odkazů, u kterých není uvedeno, na co se konkrétně odkazují. Lze předpokládat, že se jedná o odkazy na jednotlivé listy na začátku práce zmíněného souboru aplikace Microsoft Excel s řadou konkrétních mezivýpočtů. Tyto výpočty však nejsou v práci uvedeny a nejsou zde ani nijak blíže popsány použité výpočtové vztahy. V práci se tak objevují veličiny stanovované na základě použití navrženého matematického modelu (např. QR a další), u kterých ale není uveden konkrétní postup pro jejich výpočet. I přes uvedené nedostatky byly cíle práce definované v zadání splněny v požadovaném rozsahu, a proto práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 117060