KRČMÁŘOVÁ, D. REVITALIZACE PŘEDPOLÍ KVĚTNÉ ZAHRADY V KROMĚŘÍŽI [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Hybská, Bohumila

Slovní hodnocení práce: Předložená práce respektuje zadávací podmínky projektu. Novostavba umístěná v prostoru vhodném pro zastavění je z hlediska dispozičního uspořádání přehledná. Architektonické řešení objektu zůstává pozadu za plánovaným konceptem. Dopracování by si zasloužilo řešení "jediné" prosklené fasády a detailní řešení zelené střechy. Provozní schéma ostatních objektů je dobré. Řešení parkových a sadových úprav odpovídá zvolenému řešení. Otázky a náměty k obhajobě: 1. Proč jste ve svém řešení použila objekt se "zvlněnou" střechou? 2. Jak si představujete řešení zelené střechy? Jaký charakter by měla mít a jaké osazení rostlinami popř. travinami na ní uvažujete?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Studentka během celého semestru průběžně pracovala na zadaném projektu. Ve svém přístupu k řešení nových objektů se inspirovala kontrastem stávajícího uspořádání zahrady a prvků volné přírody. V průběhu semestru hledala přiměřenou formu pro návrh objektu, který svým charakterem nenaruší vzhled obnovených částí holandské zahrady a oranžerie.
Navrhovaná známka
C
Body
71

Posudek oponenta

Zatloukal, Ondřej

Z předložených dokumentů (Průvodní zpráva a "Návrhová část" Revitalizace části Květné zahrady) je patrná snaha - především co se týče architektonického výrazu - o zvolení "radikálního" uchopení tématu. Autorka návrhu akceptuje historické členění Holandské a Pomerančové zahrady na dva celky - starší pocházející ze 17. století a mladší ze století 18. Ve starší části se snaží autorsky navázat na historickou podobu. Mladší část využívá pro objekt, v němž se kumuluje několik funkcí vzhledem k návštěvnickému provozu a edukaci. Vstupní objekt obsahuje návštěvnický provoz spolu s bytem správce objektu a zázemím pro provoz kulturních akcí. Teplý skleník je využit expozičně. Studený je v letních měsících využíván k pořádání kulturních podniků. Poté následuje provoz zahradnictví se dvěma skleníky podobného tvaru jako objekt v Holandské zahradě. Prostor Králičího kopce a Voliéry. K předloženému řešení mám několik zásadních výhrad, které však z části budou směřovány na vedení Fakulty architektury, potažmo vedoucímu této práce. 1. Z předloženého řešení je patrná minimální míra "pokory" ve vztahu k historickému prostředí a památce UNESCO. Za zcela "brutální" považuji umístění objektu, který navíc nemá žádnou logiku, vede odnikud nikam - a to i navzdory prohlášení, že vede "ke konečnému cíli poutníkova snažení" - neskutečně plýtvá cenným prostorem. Spíše s povzdechem dodávám: jak rád bych posuzoval práci, která by určité prostory fixovala na základě dobové ikonografie, další velmi důkladně restaurovala a teprve "zbylé" plochy řešila autorsky. Za nelogické považuji řešení parterové části Holandské zahrady, do jehož středu autorka umístila vodní prvek, který je však v podstatě nepřístupný. Navíc nerozumím tomu, proč autorka neužila pro tento vodní prvek dochovanou sochu Neptuna. Za nedostatečné považuji řešení prostoru Králičího kopce - světelného objektu, prostoru kolem Voliéry, nevyužití barokních domečků přiléhajících ke Květné zahradě. Neřešeny dále zůstávají lavičky v prostoru od zahradnictví k Voliéře. Autorka také v podstatě neřeší vegetační složku zahrady což v tomto případě považuji přinejmenším za zarážející. 2. Z předloženého je také patrná zcela zásadní neznalost problematiky památkové péče (od slova paměť, zapamatovat, pamatovat, uchovat) a neujasněnost priorit ochrany a poslání památky UNESCO. 3. Návrh zcela selhává v provozních vazbách - zvláště co se týče cestní sítě a zpevněných povrchů pro provoz těžké techniky - zahradnictví, obsluha Holandské zahrady, kotelny atp.). 4. Za nedostatečnou považuji Průvodní zprávu (například v ní autorka nespecifikuje vegetaci - sad listnatých stromů nepovažuji za specifikaci či návrh řešení, zdůvodnění nutnosti objektu v Holandské zahradě, popsání provozu zahradnictví atd.). 5. Za nedostatečné a nepřesvědčivé dále považuji i grafické řešení projektu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení D
Architektonické řešení D
Provozní řešení D
Technicko konstrukční řešení C
Formální úroveň C
Navrhovaná známka
D
Body
67

Otázky

eVSKP id 22958