KLVÁČEK, J. Vliv metalurgického zpracování a podmínek odlévání na vnitřní jakost ocelových odlitků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Záděra, Antonín

Diplomant se zabýval technologií výroby konkrétního odlitku v podmínkách slévárny Unex a.s. Ve své práci zpracoval a popsal výsledky použité technologie z pohledu jakosti materiálu a odlitku. Těžištěm práce bylo určení příčin výskytu vad u vybraného odlitku, které posléze umožní zavést vhodná nápravná opatření. Dílčí částí práce bylo posoudit možnost použití spektrální analýzy při predikci chemického složení vměstků. Diplomová práce je velice přehledně zpracována, jazyková i stylistická úprava textu je na dobré úrovni. Výsledky zkoušek jsou srozumitelně zpracovány a interpretovány. Výsledky diplomové práce mohou sloužit k verifikaci technologických postupů při výrobě ocelových odlitků ve slévárně Unex a.s.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Šenberger, Jaroslav

Diplomová práce se zabývá analýzou příčin vzniku vad odlitků z nelegovaných a nízkolegovaných ocelí. Experimentální část práce je věnována vadám u odlitku paty ramena rypadla o hmotnosti cca 3t. Práce vychází z literárního rozboru příčin vzniku vad. Jako vady jsou v práci chápány vměstky, staženiny (řediny) praskliny nebo lasturový lom. V případě vzniku trhlin se práce zabývá zejména nízkou tažnosti oceli při teplotách pod teplotou solidu kdy má ocel současně nízkou pevnost. Dále je studován vliv segregace oceli během tuhnutí na vznik trhlin. V případě prasklin je věnována pozornost pnutím, která vznikají v důsledku vzniku heterogenního teplotního pole odlitku při teplotách pod 550 až 630 °C. Z hlediska jakosti oceli jsou považovány za důležité vměstky v oceli. U vměstků jsou uvedeny jednotlivé typy sulfidů a oxidů, které jsou považovány v práci rovněž za vadu. Podle morfologie jsou vměstky rozděleny do skupin podle Bůžkovy upřesněné klasifikace vměstků. Vady způsobené nedostatečným usměrněním během tuhnutí jsou také analyzovány pomocí Chvorinovovy modulové metodu a podle Niyamova kriteria. Jako poslední typ vad jsou uvedeny lasturové lomy. Zde vychází diplomant z prací Stránského. Práce má logické upořádání a dobrou úpravu. V práci chybí na začátku jasně formulovaný cíl, ke kterému má řešení problému dospět. Cíl práce je uveden až v závěru a to ještě ne zcela jednoznačně. Některé závěry na konci práce jsou nepřesné a následující dotazy se těchto závěrů týkají.. Práce splňuje požadavky po kladené na závěrečnou práci magisterského studia a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Práce s literaturou včetně citací A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 63529