MIK, Š. Přijímač signálů DRM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Šnajdr, Václav

Diplomová práce popisuje návrh přijímače pro příjem signálu DRM. Student se věnoval zejména návrhu bloků vstupních filtrů, směšovače a lokálního oscilátoru. Byl napsán firmware pro řídicí mikrokontrolér, který zajišťuje komunikaci s PC. Dále přepínání kmitočtových filtrů, obsluhu LCD displeje, rotačního enkodéru a zejména řídí programovatelný krystalový oscilátor Si570. Tato součástka je poměrně nová a její použití zatím není příliš obvyklé. Obsluha rotačního enkodéru pro ovládání oscilátoru mohla být z uživatelského pohledu vyřešena příjemněji. Použití tohoto typu oscilátoru je zajímavou alternativou k dnes již rozšířeným zdrojům kmitočtu typu DDS. Přestože pro ovlávání zařízení z PC nebyl vytvořen vlastní program, byl využit program Winrad, pro nějž byla napsána knihovna pro ovládání přijímače a zadání jako celek tím považuji za splněné. Byl realizován funkční prototyp přijímače a úspěšně byla ověřena jeho funkčnost. Diplomovou práci student řešil samostatně a cílevědomě, konzultace využíval k prezentaci dílčích výsledků. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Celkově hodnotím práci jako výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Charvát, Jiří

Práce je přehledně rozdělena do jednotlivých kapitol, ve kterých se student zabývá dílčími částmi řešení diplomové práce, které na sebe logicky navazují. Po zvolení typu použitého přijímače je zvolena i koncepce jednotlivých bloků. Každý funkční blok je nejprve rozebrán po teoretické stránce, simulací ověřená jeho funkčnost a následně fyzicky realizován spolu s měřením reálných parametrů. Při řešení této diplomové práce si musel student osvojit široký okruh znalostí jak z analogové, tak i číslicové elektroniky včetně programování mikrokontroléru a PC. V analogové části se zde student zabývá problematikou filtrací vstupních signálů a jejich následným směšováním do základního pásma. V číslicové části je řešeno generování referenčního kmitočtu spolu s mikroprocesorovým řízením celého přijímače včetně řízení přijímače pomocí připojeného PC přes rozhraní USB. Práce je na vysoké odborné úrovni a každá část je dotažena do úspěšného konce. Po formální stránce bych vytkl někdy přílišnou stručnost. Celkově práci hodnotím velmi kladně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 39344