KOPKA, M. Elektronická zátěž s digitálním řízením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Hejátková, Edita

Posudek byl vypracován na základě hodnocení konzultanta Ing. Tomáše Tichého (onsemi). Student Martin Kopka prokázal vynikající přístup během zpracování své bakalářské práce na téma elektronická zátěž s digitálním řízením. K řešení problematiky přistupoval systematicky a s velkým zájmem. Jedním z klíčových prvků práce je detailní rozbor volby typu zesilovače odchylky. Pečlivá analýza různých topologií vedla k výběru optimálního řešení. Tento přístup svědčí o hlubokém porozumění teoretickým i praktickým aspektům problematiky. Práce se rovněž věnuje problematice nežádoucích jevů v tranzistorech MOSFET v podmínkách lineárních aplikací. Tyto poznatky byly využity k výběru výkonových tranzistorů. Pozornost byla také věnována návrhu jejich chlazení s ohledem na minimalizaci rozměrů zařízení. Pro ovládání zařízení je realizován ovládací panel s intuitivním rozhraním a možností ovládání přes rozhraní UART. Při návrhu byl brán zřetel na modularitu a díky tomu je umožněno snadné rozšíření o další výkonové moduly a případně nové funkce jako například testování přechodových odezev zdrojů. K vysoké modularitě přispívá také řešení se samostatnými mikrokontroléry na řídicím a ovládacím modulu. Pro každý modul byl zvolen jiný mikrokontrolér s ohledem na požadované vlastnosti. Tyto moduly jsou spojeny digitálním komunikačním rozhraním, kde byl kladen důraz na spolehlivost a robustnost komunikace. Vyvinuté zařízení má využitelnost zejména v oblasti testování napájecích zdrojů, elektronických komponent a akumulátorů. Práce je dobře strukturovaná a srozumitelná. Citovaná literatura byla vhodně zvolena a použita pro vysvětlení problematiky. Celoroční spolupráce studenta s naší firmou byla prospěšná pro obě strany. Student se aktivně zapojil do našich projektů a získal praktické zkušenosti. Některé z nich aplikoval ve své bakalářské práci. Jeho přístup a nasazení byly příkladné. Student prokázal vynikající teoretické znalosti i praktické schopnosti při vypracování práce a realizaci zařízení. Práce splňuje všechny body zadání a podle mého názoru výrazně překračuje požadavky kladené na úroveň bakalářských prací, a proto ji doporučuji k obhajobě s hodnocením A/100 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Boušek, Jaroslav

Předložená bakalářská práce vznikla ve firmě onsemi. Úkolem bylo navrhnout a realizovat elektronickou zátěž pracující v režimu konstantního proudu s možností odebrat výkon alespoň 300 W. Spolehlivé funkce při tak vysokém výkonu mělo být dosaženo paralelním skládáním výkonových modulů. Mělo být také implementováno digitální řízení se zobrazením nastavených a naměřených parametrů. Text práce má 75 číslovaných stran včetně 13 stran přílohy, kde jsou elektrická schémata jednotlivých částí celého zařízení. V seznamu literatury je 24 odkazů na katalogy a aplikační návody pro součástky použité v práci. V textu práce se prakticky nevyskytují chyby ani drobná opomenutí a popis technických problémů spojených s návrhem a konstrukcí zařízení dle zadání je jasný a srozumitelný. Návrh jednotlivých části zařízení je v příslušných kapitolách velmi podrobně vysvětlen a je také věnována odpovídající pozornost použitým součástkám. Výsledné řešení respektuje chování tranzistorů MOSFET v režimu saturace a dle mého názoru je optimální. Práce svými výsledky, provedením, rozsahem a také zpracováním textu výrazně překračuje standard bakalářských prací. Návrh elektronické zátěže dle specifikace v zadání vyžadoval velký rozsah znalostí a pro dotažení práce do stadia funkčního prototypu bylo zapotřebí velkého nasazení a trpělivosti. Zde je nutné připomenout, že k práci mohlo být využito technologického a znalostního zázemí firmy onsemi. Zadání bylo v plném rozsahu splněno. Bakalářskou práci pana Martina Kopky doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 160210