BRESTOVSKÁ, M. Význam platiny v životním prostředí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Sommer, Lumír

Význam platiny v životním prostředí(Marta Brestovská) Úvodem bakalářské práce je stručná charakteristika platiny a jejích sloučenin a také postupy její separace, zvláště pak s použitím separace na pevných sorbentech.Poměrně malá pozornost je věnována komplexům platinových kovů Z analytických metod obsahuje práce podrobnější charakteristiku metod AAS, ICP-AES a ICP-MS a separace pomocí různého druhu chromatografických technik a CZE. Malá pozornost je věnovaná voltamperometrickým metodám, neutronové aktivační analýze a spektrofotometrii v UV a VIS. Nejasná je charakteristika radiometrických metod a rozpouštěcí kapkové varianty voltamperometrie. Významnou částí je kapitola o stanovení cytostatik na bázi platinových(II) komplexů a charakteristiky určování platiny v půdě, sedimentech, vodě a biologických vzorcích včetně stručného popisu přípravy a mineralizace vzorků s možností metodiky jejich rozkladů. V práci je malý počet překlepů a systematických chyb, např. dithizon není rozpouštědlo, nejasný postup odstranění argonových klastrů při ICP-MS pomocí kolizní He cely . V práci postrádám také podrobnější informace o toxicitě a negativních účincích solí platiny na lidský organizmus. V podstatě však práce splnila svůj úkol.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Holubová, Zuzana

Předkládaná bakalářská práce se zabývá sledováním sloučenin platiny ve složkách životního prostředí a metodami jejich stanovení. Bakalářská práce má 30 stran. Po úvodu následuje teoretická část, která je rozdělena na tři základní podkapitoly. Jsou zde podrobně rozebrány fyzikálně-chemické vlastnosti platiny i jejích sloučenin, formy výskytu platiny v životním prostředí a poslední podkapitola je věnována podrobnému popisu jednotlivých analytických metod stanovení platiny. Včetně úprav různých vzorků životního prostředí před samotnou analýzou. V závěru jsou stručně a velmi jasně shrnuty všechny kapitoly bakalářské práce. Součástí bakalářské práce je dále seznam použité literatury (bylo použito 35 zdrojů) a seznam použitých zkratek. V předkládané bakalářské práci se vyskytly některé nedostatky formálního charakteru: 1) Sjednotit styl psaní oxidačních čísel. př: str. 9: PtIV a Pt(IV) 2) Časté překlepy, malé písmeno na začátku věty, hrubky, chybí mezery mezi číslicí a jednotkou na str. 9, 11, 13, 18, 20, 21, 25. Některé věty nedávají smysl str. 21 stopových koncentrace... str. 23 ukázaly malou pohyblivostí... str. 23 výběr vyluhování směsi... 3) V seznamu literatury postrádám konkrétní názvy jednotlivých publikací. Předkládaná bakalářská práce je výsledkem rozsáhlé literární rešerše, je zpracována přehledně a pečlivě. Předkládanou bakalářskou práci hodnotím známkou A a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 24936