ČERNOHOUS, L. Měření a analýza EKG signálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student se měl věnovat metodám měření a zpracování EKG signálu. Student ke své práci přistupoval zcela laxně a v průběhu celého roku vůbec nekonzultoval. Student měl téma bakalářské práce vybráno již minulý rok a práci neodevzdal. Od té doby první emailový kontakt od studenta mám 18.2 2014, kdy řeší možnost opětovného vypsání bakalářské práce pro aktuální akademický rok. K dalšímu kontaktu ohledně konzultace práce nedošlo. Studentovi údajně snad šest dnů před odevzdáním havaroval disk a o rozpracovanou práci přišel. Tohle nedokážu posoudit, protože žádné dílčí kroky se mnou student nekonzultoval. Předložená práce tak vznikala ve značném časovém stresu a finální podobu textů jsem tak neměl možnost ovlivnit. V teoretické části práce student popisuje základní teorii vzniku a měření EKG signálu. V této části student vychází pouze z obecných českých zdrojů. Některé věty jsou vykopírovány z různých zdrojů a jen volně pospojovány, kapitola 2.1 je z převážné části čistou kopií z materiálů dostupných na adrese gerstner.felk.cvut.cz/biolab/X33BMI/slides/cviceni_3_EKG_pozn.pdf bez jakéhokoliv uvedení zdroje (pro porovnání přikládám k posudku). Toto zcela odporuje citačním pravidlům. V praktické části student navrhnul a realizoval program pro detekci R-vlny. Z těchto detekovaných R-vln následně odhaduje aktuální tepovou frekvenci. Jedná se o základní algoritmus detekci R-vlny, který je probírán jako demonstrační příklad na cvičeních předmětu BLDT. Jedná se o zastaralý algoritmus, který byl využíván především v analogových obvodech. Detekce R-vlny je tedy pouze základ, v programu chybí další metody směřující k základnímu rozměření signálu, přizpůsobení pro různé typy EKG signálu. Rovněž v práci zcela postrádám otestování programu na vhodném vzorku dat. Zadání práce není splněno a práce nesplňuje požadavky kladené na závěrečné práce. Vzhledem k vyjmenovaným nedostatkům musím práci hodnotit jako nevyhovující.
Student měl za úkol seznámit se s metodami měření EKG, přičemž se měl zaměřit na vhodné zesilovače a filtry. Dále měl vytvořit program v prostředí LabVIEW, který umožní základní analýzu signálu EKG, jako je detekce tepové frekvence a jiné. Program měl být otestován a měly být zhodnoceny dosažené výsledky. Po formální stránce je práce na mizerné úrovni. Od úvodu po závěr čítá pouhých 19 stran. Praktická část práce má rozsah 10 stran, z toho 2 popisují načítání dat, 4 algoritmus a 4 jsou věnovány ukázkám rozhraní. V práci se vyskytují elementární nedostatky, jako citace zdrojů v nadpisech kapitol, změna velikosti písma uprostřed úvodu, nebo závěr končící v půli věty. Práce obsahuje jen 9 zdrojů literatury a to převážně českých. Po odborné stránce je práce taktéž nevyhovující. Student měl rozebrat problematiku zesilovačů a filtrů vhodných pro snímání EKG, což učinil jen velmi stroze a zcela nedostatečně. Kapitola 4, která je věnována filtrům, obsahuje jen dva krátké odstavečky popisující obecně filtry typu IIR a FIR. V praktické části práce student popisuje celou řadu bloků, ale nedemonstruje princip metody žádnou průběžnou ukázkou ani blokovým schématem. Text je tak velmi špatně čitelný. Poslední část zadání pak student zcela vypustil. V práci není zmíněno žádné testování algoritmu na reálných datech a chybí tedy vyhodnocení úspěšnosti detektoru a srovnání s jinými autory. Co do odbornosti lze práci považovat spíše za projekt do cvičení, kde se detektory tohoto typu běžně realizují. Vzhledem k celé řadě závažných výhrad musím konstatovat, že práce nesplňuje formální ani odborné požadavky kladené na bakalářskou práci a celkově ji hodnotím jako nevyhovující.
eVSKP id 73668