KOSTRHOUNOVÁ, P. Optimalizace čištění výhřevných ploch na uhelném kotli K1 v Plzeňské teplárenské [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Baláš, Marek

Studentka Bc. Petra Kostrhounová se v předložené práci věnuje problematice čištění nánosů uhelného parního kotle. Studentka v rešerši stručně rozebírá mechanismy vzniku a dopady usazenin na teplosměnných plochách. Rozebírány jsou také dopady nánosů a možnosti čištění. Následně je v práci uveden popis kotle a provozních režimů čištění. Hlavní část práce analyzuje zanášení a dopady ofukování teplosměnných ploch. Další části práce se věnují modelu kotle a ověřovacímu výpočtu. Velmi zajímavé a pro praxi přínosné jsou poslední dvě kapitoly, které shrnují a rozvádí nabyté zkušenosti. Práce je zdařilá, kapitoly mají logickou návaznost a postup a metoda řešení jsou velmi vhodně navrženy. Grafická a stylistická stránka je na dobré úrovni, překlepů a chyb je přiměřeně délce a typu práce. Studentka pracovala samostatně, využívala konzultace u vedoucího i ve firmě a závěry z konzultací dokázala vhodně implementovat při dalším postupu řešení. Jako vedoucí diplomové práce práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Tomáš, Zdeněk

Práce je velmi přehledně strukturovaná. Úvodní kapitola uvádí zdroje a mechanismy vzniku znečištění teplosměnných ploch parních kotlů a to jak na straně vody a páry, tak i na straně spalin. Dále jsou uvedeny způsoby čištění ploch kotle, které se v současné době používají. Velmi oceňuji rozsáhlou rešerši zahraničních časopisů (celkem 19 citací) zabývajících se touto problematikou. Velmi důležitá je kapitola „Metodika práce“, kde si studentka stanovila cíl práce, postup vyhodnocení dat a také předpoklady a metodiku zpracování dat. Zde je třeba zdůraznit, že se musela podrobně seznámit s regulačními obvody kotle, které mnohdy působí proti vlivu znečištění teplosměnné plochy. V kapitole „Analýza provozních dat“ studentka uvádí velmi rozsáhlý přehled a rozbor měřených provozních dat – viz rozsáhlá grafická příloha. S pomocí parametrického modelu kotle ve výpočtovém programu PowerPlantSimulator and Designer (PPSD) může potom studentka hodnotit součinitele využití jednotlivých ploch kotle a také přídavné tepelné odpory. Dalším úkolem práce je „ruční“ výpočet výstupního přehříváku páry a porovnání s výpočtem v programu PPSD podle stejné metodiky výpočtu, v tomto případě podle uznávané ruské normy pro tepelný výpočet parních kotlů. V další kapitole studentka správně hodnotí spotřebu páry pro čištění/ofukování. Velmi si cením dvou závěrečných kapitol – Diskuse a Závěr V neposlední řadě také oceňuji odvahu a odhodlání studentky řešit toto nekonvenční téma diplomové práce, kde musela samostatně zvolit optimální přístup a metodiku zpracování. Práce splňuje požadavky zadání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139426