HERTELOVÁ, V. Elementární architektura / Galerie a muzeum architektury při FA VUT v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Ponešová, Barbora

Viola Hertelová ve své diplomní práci otevřela důležitou otázku (sebe) prezentace architektury veřejnosti. V obecně definovaném zadání (Elementární architektura) pátrala po možnostech propojení kurátorské činnosti s výukou architektury. Ve svém diplomním projektu dospěla k originální myšlence veřejné platformy, do které zasadila jednotlivé ateliéry fakulty architektury a fakulty výtvarných umění. Vstupní podlaží budovy se stalo novodobou interpretací starověké agory, kam má přístup široká veřejnost. Klasické uzavřené univerzitní prostředí bylo penetrováno prostorem pro výstavy a veřejnou debatu, typologii tradiční vysoké školy propojila autorka s výstavní institucí. Výslednou formu nazvala Centrum umění a architektury. Pro poměrně náročné dispoziční řešení Viola nalezla vhodné místo v návaznosti fakult stavební a právnické v Brně, což jen podpořilo patřičnost veřejné akademické debaty. Celkový výraz Centra reaguje na urbanistický kontext a odráží institucionální charakter stavby. Viola pracovala po celou dobu se zaujetím pro problematiku, ve své práci prokázala svoji schopnost najít a definovat aktuální téma, které se jí podařilo úspěšně ztvárnit. Její práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Eichlerová, Eva

Autorka diplomové práce prokazuje schopnost analytického a koncepčního myšlení. Pro jasnou a přesvědčivou prezentaci záměru využívá kromě grafické i rozsáhlou textovou podporu. Nejistota je patrná v technické stránce projektu a architektonickém navrhování.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Studentka svou důslednou a rozsáhlou analýzou podporuje definované zadání – návrh centra multioborových studií architektury a výtvarných oborů se společnými kurátorsky vedenými výstavními prostorami se zapojením účasti veřejnosti. Pro svůj záměr nachází adekvátní lokalitu, kde nalézá potřebné společenské, prostorové a dopravní vazby, včetně adekvátního veřejného prostoru. Navržené řešení obohacuje danou lokalitu v jejím slabém místě o městotvorné vazby a aktivity.
Provozní řešení A Návrh je z hlediska provozů, které se tady mísí, čitelně vyřešen. Analyzuje jednotlivé vazby a dává je do logických souvislostí, od dopravy, až po řešení jednotlivých dispozic. Celá koncepce působí jednoduše právě z důvodu propracovanosti od velkého měřítka až k detailům navrhovaných provozů, což je kladem návrhu. Jako mínus shledávám návrh využití rozsáhlé střešní terasy
Architektonické řešení B Velkorysá kompozice horizontálně rozlehlé platformy, ze které vyrůstají jednotlivé vertikály budov - fakult příbuzných oborů je v místě opodstatněna podobným prostorovým řešením sousedního areálu Šumavská. Měřítko navrhovaných budov je drobnější, parter přízemní platformy je otevřen veřejnosti a včetně interaktivních střešních ploch působí vstřícně. Společné zázemí pro výstavy zúčastněných oborů a jejich setkávání s veřejností je v daném místě vítané, protože okolní instituce a významné budovy jsou uzavřeny, nebo určeny komerci. Navrhované řešení splňuje záměr autorky v plném rozsahu. Otázkou je, jestliže jsou k líci prosklené fasády platformy přiřazeny jednotlivé budovy fakult, proč nejsou prosvětleny potřebné prostory v přízemí. Diskutabilní je návrh využití velkoplošné střechy pouze jako dlážděné a skleněné, bez dalšího určení. Zelené plochy by přispěly ke zlepšení klimatu pro uživatele a zmírnilo by se přehřívání. Také vjezd do podzemního parkoviště tohoto rozsahu by byl vhodný rampou.
Technicko konstrukční řešení B Studentka prověřila základní konstrukční schéma objektu, které se jeví reálné. Podstatná část je popsána v textu. Konstrukční detaily jsou oproti jinak detailně zkoumanému úkolu schematické a objevují se v nich i nejasnosti, což je při projektu tohoto rozsahu spíš známkou nezkušenosti. Stejně tak není zmíněn technický provoz budovy – větrání, vytápění atd.
Formální úroveň A Gró této diplomové práce spočívá v její obsáhlé analýze. Jsou doloženy teze vzniku záměru i detailní popis navrhovaného řešení. Textová část je obsažná a čtivě napsaná. Výkresová dokumentace je obsáhlá, přehledná a na graficky vysoké úrovni. Oceňuji výtvarnou zkratku vizualizací, která je adekvátní rozsáhlému záměru.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 133667