AXMAN, T. Optimalizace UHV SEM pro studium nanostruktur v širokém rozsahu teplot [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Bábor, Petr

Diplomová práce se zabývá vývojem nosiče vzorků, chladícího zařízení a transportního systému vzorků pro zařízení UHV-SEM vyvíjeném ve spolupráci s firmou Tescan v rámci projektu Amispec. Diplomová práce navazuje na studentovu bakalářskou práci a snaží se optimalizovat vyvíjené zařízení tak, aby bylo schopno pracovat v maximálním rozsahu teplot. Studentovi se podařilo vyvinout nosič vzorků založený na originálním nápadu teplotní diody, která umožnila ohřev a chlazení vzorků v rozsahu teplot od 40 K do 700 K při měření metodou AFM, která je součástí zařízení UHV-SEM. Studentovi se podařilo ověřit funkčnost nosiče a provedl rovněž in-situ měření během depozice za zvýšených teplot. Zadání práce se studentovi podařilo splnit. Jeho práce je především konstrukčního charakteru, nicméně se mu podařilo vnést kus fyziky do jeho návrhu v podobě teplotní diody. Svěřený úkol řešil samostatně, včetně toho, že některé navržené součástky vyráběl jeho speciálními postupy sám pomocí laserové řezačky v Ceitecu. Práce je zdařilá a proto ji hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zigo,, Juraj

Oponovaná diplomová práca sa zameriava na vývoj a overenie funkčnosti systému umožňujúcemu in-situ modifikáciu a analýzu vzoriek v podmienkach UHV. V úvodných kapitolách diplomant ponúka stručný popis funkčnosti skenovacieho elektrónového mikroskopu (SEM). Ďalej sa zameriava na popis vyvíjaného ultravákuového SEM (UHV SEM) ako celku a to aj v kontexte podobných komerčne dostupných systémov. V ďalšej kapitole diplomant navrhuje konkrétne konštrukčné úpravy držiaku nosiča vzoriek a nosiča vzoriek. Kľúčovou časťou je riešenie tepelného prepojenia resp. oddelenia nutné pre dosahovanie nízkych (25 K) a vysokých teplôt (700 K). Diplomant navrhuje originálne riešenie na prvý pohľad protichodných požiadaviek. Použitie zafírových polguličiek s variabilnou tepelnou vodivosťou má viesť ku nízkej tepelnej vodivosti pri vysokých teplotách a vysokej tepelnej vodivosti pri nízkych teplotách. V poslednej kapitole diplomant overuje funkčnosť vyrobeného nosiča a držiaku. Okrem demonštrácie základnej funkčnosti systému, teda dosahovanie nízkych a vysokých teplôt, ukazuje aj kompatibilitu so zakladacím systémom UHV SEM aparatúry, skenerom SPM a možnosť depozície efúznou celou. Práca je vnútorne konzistentná a prehľadná, s vyváženou grafickou úpravou a vhodným používaním bibliografických odkazov. Dôraz je kladený na realizáciu konštrukčných návrhov, experimentálne overenie ich funkčnosti a interpretáciu zistení. Výsledky práce vzhľadom na stanovené ciele sú uspokojivé. V práci však absentuje širšia analýza alternatívnych riešení teplotného oddelenia resp. prepojenia. Odhliadnuc od občasných formálnych nedostatkov a nepresností je možné na záver konštatovať, že diplomant preukázal schopnosť samostatne a tvorivým spôsobom prispieť ku vývoju konštrukčných riešení v oblasti UHV techniky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109714