JARŮŠEK, J. Systém vzdáleného monitorování zlomu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Škarvada, Pavel

Diplomová práce Bc. Jakuba Jarůška se zabývá návrhem a realizací experimentálního systému pro vzdálený monitoring posuvu masivu. Systém má uvažovat bateriové napájení, čemuž musí být přizpůsoben design. Současně bude systém tvořit část již realizovaného projektu a musí tak splňovat kompatibilitu se zbylou částí elektroniky. Rozsahem práce odpovídá stanoveným požadavkům. Předložená práce víceméně splňuje všechny požadavky definované zadáním a poskytuje dostatečný popis problematiky. Po formální stránce je práce přijatelná, i když obsahuje určité množství drobných chyb a především „nešikovných“ formulací. Po odborné stránce práce obsahuje malé množství nepřesností, základní problematika je ovšem popsána dostatečně a výstižně. Student pracoval přiměřeně s literaturou. Student tedy navrhl, sestavil a zprovoznil zadáním požadovaný systém. Závěrem student provedl měření a jeho vyhodnocení, kterým ověřil funkčnost celého konceptu. Tyto výsledky byly již použity pro design zařízení v rámci mezinárodní spolupráce a reálné zařízení bude nasazeno koncem léta v Argentire pro monitorování nebezpečného skalního masivu s potenciálem sesunutí. Student tedy dostatečně prokázal svoje inženýrské schopnosti a nepřímo se podílí na společensky významné aktivitě. Student byl během semestru aktivní a pracoval samostatně, možností konzultací využíval přiměřeně. Bohužel nastavené tempo student neudržel a především sepsání práce probíhalo s velice omezeným dohledem vedoucího práce a v časové tísni, což je vzhledem k dosaženým výsledkům škoda.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Trčka, Tomáš

Diplomová práce se zabývá návrhem a následnou realizací bateriového systému pro měření posuvů skalních masivů. Práce je rozdělena do devíti kapitol a z formálního hlediska obsahuje všechny náležitosti obvyklé pro tento typ závěrečné práce. Teoretická část blíže popisuje fyzikální podstatu měřicí metody, analyzuje dosažitelné rozlišení a nepřímo poukazuje na vlivy, které snižují přesnost měření. Praktická část se věnuje návrhu a vlastní realizaci experimentálního systému pro měření 3D posuvů. Obsahová struktura práce pokrývá všechny body definované v zadání. Nejdříve byla definována optická metoda měření posuvů a navržen způsob aplikování triangulace pro reálný monitoring relativních 3D posuvů. Použití známe měřicí destičky k tomuto účelu je výborný nápad. Stěžejním výstupem praktické části byl také návrh a realizace elektroniky s mikrokontrolérem, ale i vlastní firmware zařízení, který zajišťuje komunikaci s nadřazeným mikropočítačem Vocore a řeší battery management. Zde se autor musel nejprve vypořádat s problémy vlastní spotřeby napěťového stabilizátoru a nutností odpojovat další periferie. Vlastní kontrolér z rodiny ATmega byl zvolen vhodně vzhledem k velice nízké vlastní spotřebě v režimu spánku a dostatečnému výkonu na požadovanou aplikaci. Mikrokontrolér byl programován ve vývojovém prostředí MicrochipStudia s využitím jazyka C. Finálním zprovozněním navrženého systému a ověřením jeho funkčnosti bylo kompletně splněno zadání práce a autor tímto dostatečně prokázal své inženýrské schopnosti. V závěrečné části práce postrádám obsáhlejší diskusi nad dosaženými výsledky, prezentaci většího množství experimentálních výstupů a srovnání výsledků získaných s různým vlivem stěžejních parametrů navrženého systému. Až na několik nepřesností a drobnějších chyb hodnotím formální i odbornou úroveň práce jako dostatečnou. Práci s literaturou považuji za přiměřenou. Práce by si ovšem zasloužila vyšší jazykovou úroveň a v některých případech i lepší formulace. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji celkovým počtem 82 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 142439