PROCHÁZKA, A. Technologie akumulace tepla s následnou produkcí elektrické energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Pospíšil, Jiří

Práce je věnována problematice akumulace tepelné energie s možností zpětné produkce energie elektrické. Student zpracoval zdařilou rešerši k uvedené problematice. Následně úspěšně dohledal několik realizací, které v práci uvedl. Jako velice cennou hodnotím část práce, kde student samostatně z dostupných zdrojů zpracoval porovnání parametrů různých způsobů akumulace. V závěru práce realizoval vlastní návrh spojující olejový akumulátor tepla a ORC oběh pro výrobu elektrické energie. Celý návrh doplnil bilančními návrhovými výpočty. Student zpracoval přidělené téma samostatně, prokázal dovednost aplikovat znalosti nabyté v průběhu studia. Dále prokázal schopnost vyhledávat a třídit odborné informace. Práci doporučuji k obhajobě před komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod
Vlastní přínos a originalita
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii
Logické uspořádání práce a formální náležitosti
Grafická, stylistická úprava a pravopis
Práce s literaturou včetně citací
Samostatnost studenta při zpracování tématu
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Preisler, Lukáš

Bakalářská práce na téma akumulace tepelné energie byla zpracována do čtyř kapitol. První kapitola uvádí přehled technologií pro akumulaci tepla neboli Carnotovy baterie. Ve druhé části je pohlédnuto na Carnotovy baterie ve skutečných nebo plánovaných realizací v praxi. Ve třetí kapitole jsou uvedené technologie vzájemně srovnány a současně porovnány s jinými technologiemi akumulace elektrické energie. V poslední části je uveden stručný výpočet konkrétní Carnotovy baterie se zaměřením na energetickou bilanci. Téma práce je rešeršní v poměrně nové oblasti, která má s rostoucím zastoupením OZE potenciál. Na začátku první kapitoly mi chyběl vstup do problematiky s popisem Carnotovy baterie. Od začátku byly popisovány jednotlivé technologie. Absence větších detailů k některým částem nebránila ke splnění cílů práce. V práci se objevovala řada gramatických chyb a překlepů, text obsahoval mnohdy větší množství příliš složitých souvětí. Příkladem je souvětí na str. 17, které je na 6 řádcích. Většina obrázků je v práci uvedena bez bližší souvislosti nebo popisu v textu. Tabulka 1 mohla být ideálně přeložena do českého jazyka, podobně jako ostatní grafické prvky textu. Přes výše uvedené nedostatky splňuje práce parametry závěrečné práce a hodnotím ji celkově velmi dobře za B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 157865