BENKO, D. Uživatelské rozhraní systému pro správu zařízení v síti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Žádník, Martin

Studenta bych chtěl ocenit za proaktivní přístup ve spolupráci s uživateli, kdy proběhlo tzv. stínování uživatelů, což vedlo k pochopení práce uživatelů a vývoje GUI dle jejich požadavků a potřeb. Následoval kvalitní návrh, implementace, integrace a nasazení uživatelského rozhraní do reálné praxe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání práce odpovídá obvyklému rozsahu a složitosti bakalářské práce. Zadání práce navazuje na spolupráci mezi FIT a CESNET. S dosaženými výsledky jsem spokojen, práce řádně splnila všechny body zadání.
Práce s literaturou Student aktivně vyhledával, studoval a využíval dostupnou literaturu k řešení své práce.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student byl aktivní během celého roku, aktivně pracoval i s uživateli výsledku, návrhy a implementaci průběžně konzultoval.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena včas a její obsah byl dostatečně konzultován.
Publikační činnost, ocenění Software je použit v rámci CESNET-SOC pro práci se zařízeními v síti a uživatelé poskytli pozitivní zpětnou vazbu.
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Orsák, Michal

Autor vytvořil rozšíření do existujícího agregátoru dat pro správu zařízení na síti. Na základě analyzovaly případů užití a dostupných zdrojů dat, navrhl řešení, které implementoval a v rámci možností připravil automatické testy a zbytek otestoval ručně. Teoretická část obsahuje relevantní aktuální informace. Práce je zcela zaměřená na implementaci dle požadavků a autor bohužel nebádal po existujících alternativách. Výsledný systém integruje téměř desítku dalších systémů, zdá se být plně funkční, otestovaný, připravený na rozšíření a má uživatele.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání je čistě implementačního charakteru. Hlavní část práce zahrnuje integraci značného množstvím knihoven a aplikací třetích stran, které se průběžně vyvíjejí. Vzhledem k tomu, že řada technologii je navíc neveřejných a použitých jen v rámci sdružení CESNET dá se předpokládat, že dokumentace nemusí zcela odpovídat implementaci. Předpokládá se také nutnost řešit výkonové problémy. Úloha také vyžaduje pochopení komplikovaných požadavků a uživatelů a nutnost kreativity pro jejich řešení. Na základě předchozích bodu hodnotím toto zadání jako obtížnější.
Rozsah splnění požadavků zadání Student nemohl využít jeden z téměř desítky zdrojů dat protože systém (NetBox) nebyl v době psaní práce připraven, což je v práci vysvětleno. Dále jedna vedlejší funkce nebyla implementována z podobného důvodu.
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 89 Členění do kapitol je smysluplné, stejně jako jejich obsah. Kapitoly na sebe v rámci možností navazují. Avšak začátek práce tvoří výčet použitých technologii a čtenář dostane kontext až po 28 stranách.
Formální úprava technické zprávy 89 Popisky obrázků splývají s textem práce. Odrážkové seznamy nemají jednotný styl. Místy se vyskytují předložky na konci řádku. Některé řádky mají příliš široké mezery.
Práce s literaturou 90 Tvrzení v teoretické části práce jsou správně podložena citacemi z příslušných zdrojů v dostatečné míře. Práce cituje relevantní, aktuální a očekávané zdroje na očekávaných místech.
Realizační výstup 90 Požadavek zadání byl agregovat data z jednotlivých zdrojů, což je splněno. Pro backend vznikla základní testovací sada.
Využitelnost výsledků Výstup práce je použit v týmu SOC v sdružení CESNET a rozšíření plní svůj účel jako agregátor informací. Rozšíření nemá přesný ekvivalent, a je nasazeno v produkčním prostředí. Systém přiměřeně splňuje současné požadavky. Povaha úlohy však zaručuje, že další rozšíření budou potřeba. Modulární návrh a přehledná struktura kódu by měla usnadnit další rozvoj.
Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 155232