ONDŘEJOVÁ, K. Návrh procesu vstupní kontroly dodávek ve firmě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Maradová, Karla

Tato diplomová práce (DP) se věnovala "Návrhu procesu vstupní kontroly dodávek ve firmě" a odpovídá zadání. Cíle DP studentka splnila a práci logicky rozdělila na úvod, hlavní kapitoly, závěr a přílohy. Po formální stránce je hodnocená práce zpracována na dobré úrovni s minimem stylistických chyb. Vlastní text studentka zpracovala velmi dobře a řešila problematiku na vybraném pracovišti, kde se zaměřila na proces vstupní kontroly dodávaných dílu. Studentka prokázala schopnost vhodně interpretovat dosažené výsledky a vyvodit z nich závěry. Studentka při práci vychází z doporučené literatury, kterou vhodně doplnila i dalšími zdroji a ty řádně ocitovala. Práce jako celek představuje dobrou publikaci, která může být využita v praxi. Kladně hodnotím výběr nástrojů jako jsou nástroje MSA a VDA5. Studentka na diplomové práci pracovala samostatně a využívala pravidelně konzultací na ústavu ÚVSSR nebo přes TEAMS.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sámelová, Vendula

Cíle práce, které byly formulovány v zadání, jsou splněny. Předložená DP je na velmi dobré odborné úrovni. Paní bakalářka úspěšně zvládla aplikovat teoretická východiska v podobě jednotlivých metod analýz způsobilosti na praktický problém ve strojírenské výrobní firmě. Podle hluboké znalosti interních procesů lze usuzovat, že studentka ve společnosti pracuje, tudíž je pravděpodobné, že se společnost bude aktivně zabývat implementací jejích návrhů do praxe. Práce působí systematicky a dle zpracování kapitoly 5 Systémový rozbor řešené problematiky a návrh řešení se zdá, že studentka si své kroky dobře plánovala a také je konzultovala ve firmě. Struktura odpovídá aplikaci metodologie PDCA. V rámci této kapitoly se mi zdá zbytečné maskování firmy, ve které řešení probíhalo vzhledem k tomu, že v přílohách jsou vloženy kalibrační listy i s hlavičkami. Jako stěžejní na mě působí kapitola 6, kde studentka aplikovala jednotlivé navržené metodiky. Výsledky jsou vhodně uvedeny a interpretovány a v zásadě jim nemám co vytknout. Kapitola je ale celkové zpracovaná trochu chaoticky. Čtenář se musí hodně soustředit, aby pochopil výstup. Bylo by vhodné konkrétní součást, která je využívaná pro aplikaci metodiky (ať už její samotný průměr, nebo tolerance) umístit na začátek kapitoly. U MSA 1 jsem musela déle hledat zvolenou toleranci. Metodika MSA 2 nemá samostatnou podkapitolu (v tomto případě by to byla asi 6.2), a tudíž se v textu ztrácí a narušuje to pochopení textu. Výsledky a motivace práce jsou zcela smysluplné a pochopitelné, ale k dalšímu zamyšlení vidím skutečnou praktickou využitelnost uvedených 3D měřicích systémů v oblasti vstupní kontroly přesto, že aplikované metodiky jednoznačně prokázaly jejich způsobilost. Můžu soudit pouze z jednoho dílu z portfolia firmy, ale jedná se o geometricky velmi jednoduchý tvar válce, kde je využití 3D skenerů principiálně předimenzované a je otázkou, zda by takové systémy byly skutečně tímto způsobem využívány. Zdá se opravdu vhodné zkusit analýzu opakovat i pro posuvné měřidlo, jak studentka doporučuje. Tento i další interní úkoly v této oblasti jsou velmi perspektivní. Formálně lze najít v práci větší množství chyb i překlepů a také některé citace nejsou správně označeny v textu. U některých diagramů je uveden zdroj jako vlastní (např. Obr. 3, Obr.4), ale myšlenka obrázku není jistě autorky, ale převzatá. Vlastní text je v některých částech psán zbytečně „lidově“, hodilo by se více formální a technické vyjádření. Často chybí trpný rod a objevuje se popis činností v množném čísle, takže není úplně zřejmé, kdo právě danou část práce řeší. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 149310