PAZDERSKÝ, T. Řízený zdroj optického záření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Bc. Tomáš Pazderský zpracoval diplomovou práci na téma „Řízený zdroj optického záření“. V rámci práce byla vybrána vhodná technická řešení, dále byly změřeny charakteristiky jednotlivých LED, bylo navrženo vlastní zařízení, které bylo také sestaveno a vybaveno firmwarem. Dále byl vytvořen jednoduchý testovací software v prostředí Matlab. Z pohledu vedoucího práce byly splněny požadavky kladené zadáním. Student pravidelně konzultoval vhodnost navrhovaných řešení a informoval o postupu experimentálních prací vedoucího práce. Důležité poznatky a vlastní řešení student dostatečně uvedl do diplomové práce, která je členěna na dvě části: teoretickou a praktickou. Vzhledem k rozsáhlým multioborovým znalostem (optika, elektrotechnika, programování jednočip+Matlab), které student pro splnění práce musel získat/prokázat, považuji úroveň práce i přes drobné nedostatky za velice slušnou. Student se také s touto prací zúčastnil soutěže Student EEICT 2014.
Student ve své diplomové práci řeší problematiku konstrukce zdroje optického záření v širokém rozsahu vlnových délek. Jeho hlavním úkolem bylo realizovat zařízení umožňující navázat záření do optického vlákna a provést absolutní kalibraci zářivého toku. Tento úkol bych bez výhrady splněn. Oceňuji zvláště schopnost studenta zorientovat se v mezioborovém zadání, kdy řeší způsob navázání světla se sady diod do jediného optického vlákna, vtipně je vyřešena absolutní kalibrace optickým detektorem zahrnující optické vlákno i vlastní navázání a u jednotlivých diod je řízen světelný tok zdrojem proudu. Kladně hodnotím i řízení systému mikrokontrolérem, vhodné použití kruhového bufferu a zavedení textového protokolu pro komunikaci s nadřazeným PC. V práci se vyskytují drobné nepřesnosti související s použitím typografických zásad u fyzikálních veličin a definicí některých pojmů. Nicméně student provedl rozbor radiometrických a fotometrický veličin a položil tak potřebný základ rozebírané problematice. Obecně doporučuji uvádět hodnoty součástek v elektrických schématech pro zvýšení čitelnosti a vyvarovat se tvrzením jako např.: „jednotkou spektra je vlnová délka “. Vzhledem ke kvalitě zpracování a dosaženým výsledkům navrhuji ohodnotit práci známkou A (výborně) s celkovým počtem bodů 92.
eVSKP id 73878