MATLOVIČOVÁ, J. Obnova koupalište Lido v Bratislavě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Marek, Jiří

Studentka Jana Matlovičová je pracovní i životní partnerkou pana Martina Machaly. To je nutné na začátku hodnocení vedoucího práce prozradit a v podstatě tak i zopakovat úvod jeho posudku. Jejich společné soutěžní projekty, na které soustředili své tvůrčí aktivity v rámci ateliérové tvorby v magisterském stupni studia na naší škole mne vždy upoutaly, některé byly i velmi úspěšné a získali ocenění. Diplomová práce je však bytostně individuální záležitost, a tak nezbylo, než autorskou dvojici na čas rozdělit. Téma zůstalo společné - voda a relaxace lidí. Její práce řeší obnovu přírodního koupaliště Lido v Bratislavě, které má velmi dlouhou historii a jemuž se opět blýská na lepší časy. Diplomová práce naznačuje, jak by mohlo koupaliště a jeho zázemí vypadat. Jde o jednoduchý a dobře rozšiřitelný systém malých staveb. Konstrukce respektuje dané prostředí a vodní živel, který ne vždy zůstává ve svém korytu. Je škoda, že se nedostalo větší pozornosti i detailům jako je orientační systém na koupališti, prvky venkovního mobiliáře apod. Nicméně práci hodnotím velmi kladně, jde o svěží sympatické dílo, které si dokáži v Bratislavě představit a jako vodomil se na jeho realizaci velmi těším.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Šindlar, Jiljí

Diplomantka svou prací prokazuje schopnost vnímat problematiku architektonické tvorby a práce v projekční kanceláři i na náročných architektonických úkolech. Předložená diplomová práce splňuje základní požadavky na ni kladené.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Architektonická studie prezentuje jednu z možných variant řešení provozu, jehož význam je umocněn dobou, ale i reálnými mikroklimatickými podmínkami. Dispozičně provozní vztahy jsou přímo spjaty s místem tradičního “lidového” koupaliště. Logicky navazuje na systém přístupových komunikací a pěší provoz v okolí. Za problémové je možné vidět změnu požadavků daných dobou, které by měly být vloženy do obnoveného provozu a funkce koupaliště. To souvisí s prostorem pro parkování, pohybem /bezpečným/ návštěvníků /všech kategorií/ po celém území koupaliště atd.
Architektonické řešení D Architektonické řešení nápaditým způsobem rozvíjí prostor koupaliště a nabízí nové aktivity. Materiálové řešení je adekvátní požadavkům. Z výkresové dokumentace není patrný provoz pro vozíčkáře, což se týká i dětských kočárků atd. Je to celá škála těchto požadavků tzv. inkluzivního architektonického prostoru, které zde absentují. V materiálovém a potažmo i konstrukčním řešení by se dalo počítat i se stanovými konstrukcemi, výraznou barevností, designerskými-uměleckými objekty atd. Překvapivě jsou tyto možnosti zvýraznění téma relaxace, sport, kultura naprosto ignorovány. Také by snad bylo vhodné ve výkresové dokumentaci zvýraznit bezpečnostní prvky, nezbytné pro provoz těchto zařízení atd. V dokumentaci není řešeno téma “bezpečných zón” pro malé děti a jejich doprovod, což u zařízení tohoto typu je nezbytností, ev. zvážit další možné aktivity, které se v současné době stávají logickou součástí “relaxačních zařízení-zón”.
Provozní řešení C Provozní řešení logické, přehledné a jednoduché, což ovšem nezdůvodňuje “vertikalitu” objektu, který tak výrazně zasahuje do horizontu, ale výrazně znepřístupňuje jeho část. Ve výkresové dokumentaci nejsou patrny zóny pobytu návštěvníků, servis, bezpečnostní systémy /včetně stanoviště plavčíka/ atd.
Technicko konstrukční řešení D Ze stylizovaného konstrukčního /dispozičního/ výkresu je málo patrný konstrukční systém, který je pravděpodobně typickou modifikací dřevostavby. Není patrné zakládání objektu, pravděpodobně v inundačním území, konstrukční detaily spojů, opláštění a zastřešení. Po stránce TZB bude pravděpodobně muset být i řešeno provětrávání, ev. další tech. detaily spojené s provozem.
Formální úroveň D Výkresová dokumentace je minimální, v některých případech náznakovou zkratkou architektonického záměru diplomantky. Výkresy by měly výrazněji prezentovat architektonický záměr, detaily, barevnost atd. Zdařilé jsou barevné vizualizace, které nabízí představu o užívání přírodního koupaliště. Za překvapivé je možné považovat „výzvu“ k permanentnímu slunění, před kterým důrazně varují lékaři. V projektu se to projevilo naprostou absencí jakéhokoliv stínění /slunečníků, stromů, stanových konstrukcí, ale i sprch, “pítek” atd./.
Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 70801