BĚLEJA, M. Modelování šíření akčního potenciálu v myokardu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student Marek Běleja se zabýval problematikou modelování sítě srdečních buněk a prezentace jejích výstupů. Nastudovala relevantní literaturu, standardní modely elektrické činnosti srdečních buněk a modelovací prostředí. Výstupem projektu je zpracovaná realizace modelu sítě buněk s možností nastavování různých parametrů buněčné membrány či jednotlivých iontových proudů a možností změny kvality propojení buněk. Student věnoval enormní programátorské úsilí k sestavení komplikované aplikace. Výsledky diplomové práce jsou hodnotné, i když vlastní prezentace v textu není bez chyb a nelze ji označit za kvalitní. Pozitivním momentem je fakt, že student postupoval samostatně a využívala konzultací s vedoucím práce.
Student se v teoretické části zaměřuje na fyziologii srdeční buňky, vznik a šíření akčního napětí. Zabývá se možnosti modelování samotné buňky a následně i sítě buněk se simulací šíření akčního napětí. Pro realizaci si zvolil celkem dva modely, jeden jednoduchý a druhý podstatně náročnější. Chybí mi zde přehled modelů a zdůvodnění výběru těchto dvou z široké škály modelů. K této části směřuje přiložená otázka. Vytvořené 1D modely jsou dobře popsány a dostatečně prezentovány. Výsledky jsou jasné a ukazují plnou funkčnost vyhotovené simulace. V Tabulce 1 na straně 22 jsou uvedeny parametry stimulace, není jasné, zda byly převzaty také z použité literatury [7] stejně jako ostatní hodnoty použité v simulaci. K této části je určena druhá přiložená otázka. Realizovaná simulace 2D sítě je mnohem náročnější a je v prostředí Simulink kvalitně zpracována. Výsledky jsou dobře prezentovány. Chybí mi však kapitola s diskusí nad získanými výsledky, výsledky jsou jen stručně uvedeny až v závěru. Zadání práce je v plné míře splněno, v oblasti simulace bylo dosaženo výsledků na velmi dobré úrovni. Mám však řadu výtek zejména k formálnímu zpracování práce. V práci chybí téměř celý úvod, jde zřejmě o chybu při tisku. V práci se vyskytuje časté chybné formátování obrázků, jsou zejména v teoretické části roztažené. Tabulky by měly obsahovat nadpisy umístěné nad tabulkou, nikoli pod. V práci je nepřeberné množství vážných gramatických chyb a občas se najdou i chybné formulace, např. „Model byl stimulován proudem I o délce 1 ms“. Formátování seznamu citované literatury není jednotné. Student se v práci odkazuje na přílohu B, přitom příloha není v práci přítomna. Těmto nedostatkům je přizpůsobeno výsledné hodnocení.
eVSKP id 49139