MORAVČÍK, M. Studium vlivu vodní páry na elektrickým výbojem iniciované procesy v prebiotických atmosférách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Krčma, František

Diplomant k práci přistupoval velmi svědomitě. Experiment vvycházel z již dříve odzkoušených nastavení, což výrazně zjednodušilo nejen vlastní měření, ale i interpretaci výsledků. Přímo k tématu je bohužel relativně omezená literatura, ale i tak se diplomant snažil využít veškeré dostupné informace. Díky tomu se podařilo experimentální výsledky celkem dobře interpretovat a ukázalo se, že je do budoucna ještě rozsáhlý soubor dalších parametrů, které je třeba detailněji prostudovat. Pořízený experimentální materiál by měl být dobrým základem pro časopiseckou publikaci, část výsledků již byla prezentována na mezinárodních konferencích.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využívání konzultací při řešení práce A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Chudják, Stanislav

Predkladaná práca študuje chemické zloženie atmosfér mimozemských telies (Marsu a Titanu) pomocou hmotnostnej spektrometrie s protónovou ionizáciou a doutnavý výboj použitý pre simuláciu je skúmaný pomocou optickej emisnej spektroskopie. Text práce je členený logicky, obsahuje teoretickú časť, ktorá veľmi dobre podporuje experimentálnu časť. Teoretická časť ale mohla byť podložená väčším množstvom literatúry. Práca obsahuje veľké množstvo zaujímavých výsledkov, ktoré sa autorovi podarilo vhodne spracovať a výsledky v diskusii pútavo a hlavne správne rozobrať. Práca však obsahuje aj rôzne nedostatky: v texte sa vyskytuje zopár malých preklepov, či chýbajúcich písmen (napr. Na str.19 „psoudoprvního řádu“ alebo str. 46 je miesto atómu uhlíku napísane len „tomu uhlíku“ atď...). Autorovi sa tiež podarilo zameňovanie pojmov počas textu „hmotnostní spektrometrie“ vs „hmotnostní spektroskopie“. Literatúra je niekedy uvedená pred tečkou a inokedy až za tečkou, Ďalej sú niektoré obrázky vo veľmi zlej kvalite ako napr. schéma experimentu na obr. 7 či popisy grafov majú iné fonty (napr. Obr.8-10). Prácu som nemal vo Worde ale iba v pdf., a zdá sa mi, že písmo na strane 17 pod obr. 5 až po kapitolu 2.6.2 je väčším fontom ako ostatné písmo a pôsobí to trochu rušivo. Autor uvádza v texte, že hmotnostnú spektrometriu používal s analyzátorom doby letu ale na schéme obr. 6 je uvedený kvadrupól. Hore uvedené nedostatky kvalitu práce čiastočne znižujú, no úroveň práce hodnotím aj tak veľmi dobre a oceňujem najmä pridanú hodnotu štúdia vplyvu molekúl vody, veľké množstvo experimentálnych výsledkov a tiež celkom zaujímavé prepojenie výsledkov z analýz PTR-TOF-MS a OES.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 148646