PERNICOVÁ, L. Optimalizační metoda TRUST pro registraci medicínských obrazů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Studentka se měla zabývat optimalizační metodou TRUST a jejím využitím při registraci medicínských obrazů. V teoretickém úvodu uvádí přehled využívaných optimalizačních metod, kde simulované žíhání dále využije pro porovnání s navrženou metodou. Jednotlivé metody jsou dostatečně popsány, takže lze porovnat jejich vlastnosti. Studentka rovněž vybrala vhodné testovací funkce a navrhla testovací obrazce. Metoda TRUST je implementovaná v programovém prostředí Matlab a umožňuje optimalizaci jen ve 2D prostoru. Navržena metoda byla porovnána s metodou simulované žíhání a výsledky jsou dostatečně diskutovány. Přes některé nedostatky lze zadání práce považovat za splněné. Studentka k práci přistupovala aktivně, využívala konzultací, jen v počátku věnovala zbytečně mnoho času jednomu problému. Po formální stránce je práce na dobré úrovní, vytýkám kvalitu použitých obrázků a nejasné úryvky kódů.
Předkládaná diplomová práce se zabývá optimalizační metodou TRUST, její implementací a využití pro registraci medicínských obrazů. Práce je zpracována na 54 stranách a je členěna do 7 kapitol. V teoretickém úvodu práce se studentka zabývá problémem registrace obrazů a globální optimalizací. U kapitoly zabývající se registrací obrazů postrádám dostatečnou hloubku. Pro testování navržených metod studentka zvolila základní úlohy matematické optimalizace a registraci vzájemně posunutých testovacích obrazů. Hlavním cílem práce je implementace a testování algoritmu TRUST v prostředí Matlab. Tento cíl byl splněn pro optimalizaci maximálně dvourozměrných funkcí, což může představovat určité omezení pro využití při registraci obrazů. Popis algoritmu je místy vágní, bylo by vhodné doplnit vývojový diagram samotného algoritmu. Pro hledání lokálních extrémů studentka využívá vlastní implementaci simplexové metody. Popis navržených algoritmů je doplněn částmi zdrojových kódů, které ale nejsou nijak odkazovány ani komentovány. Navržený algoritmus je testován a srovnán s metodou simulovaného žíhání implementovanou v Matlabu. Při srovnání obou algoritmů se studentka dopouští výrazného zjednodušení, protože metoda simulovaného žíhání pracuje s přesností, která je o několik řádů lepší (parametr TolFun v nastavení funkce) v porovnání s implementací metody TRUST. Kladně hodnotím metodiku testování a systematičnost, se kterou studentka k testování přistupovala. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Z hlediska členění práce by bylo vhodnější spojit kapitoly 2 a 3, které se obsahově překrývají. U některých uvedených rovnic chybí číslování (kapitola 4.3), rovnice (6.6) nedává smysl. Velmi nízká je také kvalita všech obrázků v práci. V práci chybí popis souborů na přiloženém CD. Zadání práce považuji za splněné. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou dobře (C – 72 bodů).
eVSKP id 51855