REMENÁROVÁ, V. Srovnání vybraných hemodynamických parametrů a povrchové teploty těla mezi vrcholovými sportovci a normální populací po zátěži [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Vlk, Daniel

Hodnocená bakalářská práce je zpracována přehledným způsobem na více než 80 textových stranách. První dva oddíly tvoří teoretický úvod, ve třetím autorka navrhuje zátěžové testy a hemodynamické parametry vhodné k měření. Další část zahrnuje praktickou část včetně popisu výsledků a jejich statistické zpracování. Následuje samostatně diskuse, závěr a seznam literatury. Všechny uvedené části bakalářské práce jsou zpracovány srozumitelně. Množství formálních či drobných pravopisných chyb je minimální. Hlavním cílem práce bylo porovnat vybrané hemodynamické parametry mezi vrcholovými sportovkyněmi a normální populací ve věkové kategorii mezi 18 – 26 lety po zátěži – jednak jednostranné (zátěž pouze horních končetin činkami) jednak komplexní (tzv. angličák). Jako doplňková metoda byla zvolena bezkontaktní termografie obličeje. Hlavním a asi nejzajímavějším výsledkem je, že se signifikantně mění parametry především u sportovkyň a to u pulzu, průměrné rychlosti toku krve i pulzačního indexu. Věřím, že tyto zajímavé výsledky budou brzy publikovány. Termografie významný výsledek neukázala. Autorka předložené práce po celou dobu, od literární rešerše, během měření a zpracovávání (včetně statistického) naměřených výsledků pracovala samostatně a zodpovědně. S nevšední mírou konzultovala a aktivně přistupovala k řešení problémů. Pochvalu jistě zaslouží jak využití velkého množství literárních zdrojů tak obsáhlá a pečlivá diskuse. Dle mého názoru předkládaná práce překračuje nároky na bakalářskou práci, proto ji bezvýhradně doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Forýtková, Lenka

Hlavním cílem práce, jak již je uvedeno v názvu práce, bylo porovnat vybrané hemodynamické parametry mezi vrcholovými sportovci (jednalo se o sportovkyně) a normální populací ve věkové kategorii mezi 18 - 26 lety. Vybrané hemodynamické parametry byly sledovány po zátěži - jednak jednostranné (zátěž pouze horních končetin činkami) jednak komplexní (tzv. angličák). Jako doplňková metoda byla zvolena bezkontaktní termografie obličeje, která však v tomto případě, žádné výrazné výsledky nepřinesla. Hodnocená bakalářská práce je zpracována velmi přehledným způsobem na více než 80 textových stranách. Je členěna na teoretickou a praktickou část. Součástí praktické části je popis výsledků a jejich statistické zpracování. Ve velmi podrobné diskuzi jsou veškeré výsledky vysvětleny a pečlivě zhodnoceny. Některé velmi zajímavé výsledky by si jistě zasloužili své publikování, jako např. signifikantně se měnící parametry u pulzu, průměrné rychlosti toku krve i pulzačního indexu. V předložené práci nejsou téměř žádné věcné ani pravopisné chyby. Velmi pozitivně je nutno také hodnotit grafické zpracování výsledků a obrazovou fotodokumentaci a především využití velkého množství literárních zdrojů. Z předložené práce jednoznačně vyplývá, že se jedná o bakalářskou práci velmi kvalitní, kterou jednoznačně doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
96

eVSKP id 110525