SIRŮČEK, V. Elektronická vizitka/cenovka s bezdrátovou komunikací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
V rámci bakalářské práce měl student navrhnout a zrealizovat elektronickou vizitku na bázi e-ink displeje s bateriovým napájením. Vizitka má sloučit jako klasická jmenovka na šaty, která by umožňovala bezdrátovou on-line změnu obsahu. Student měl také vytvořit programové vybavení, jak pro elektroniku vizitku, tak pro nadřízený administrační systém, který umožní bezdrátovou modifikaci dat na vizitce. Nedílnou součástí práce mělo být oživení a demonstrace funkce vizitky, a také vytvoření komplexní dokumentace ve formě bakalářské práce. V rámci vypracování student postupoval samostatně, konzultace vedoucího práce využíval jen minimálně a výsledné řešení je zvolené jako minimalistické splnění požadavků. V rámci dokončení bakalářské práce student zařízení ovšem zkonstruoval a demonstroval. Dá se konstatovat, že po technické stránce bylo zadání splněno. Bohužel kvalitu práce výrazně degraduje úroveň textová části, která je nedostatečná, chybí ji některé části a obsahuje některé chyby. Závěrem mohu konstatovat, že student splnil zadání po technické stránce a demonstroval jeho funkčnost. Chybějící kapitoly v textové práci (rešerše) poukazují na formální nesplnění bakalářské práce nepopsáním literární rešerše. Myslím si, i přes uvedenou výtku, že student podstatu zadání splnil a navrhuji práci k obhajobě.
Cílem bakalářské práce pana Sirůčka bylo vytvoření elektronické vizitky/cenovky s bezdrátovou komunikací. Zadání práce hodnotím jako méně náročné. Práce má rozsah 27 stran od úvodu po závěr a obsahuje 9 kapitol. V první velmi stručné kapitole se nachází návrh blokového schéma. Následuje kapitola 2, ve které jsou popsány technické parametry použitých komponent. V kapitole 3 je velmi skromně popsán princip komunikace, za kterým následuje teoretický popis komunikačních protokolů a jazyků používaných pro vytváření webových stránek. Kapitola 4 je pouhým výpisem použitých programových nástrojů a knihoven. V kapitole 5 je uveden návrh řešení práce pomocí elektrického schématu přípravku, písemného popisu funkcionality programu a vzhledu webového rozhraní. V závěru této kapitoly se nachází krátký přehled akumulátorů vhodných pro napájení přípravku. V poslední kapitole se nachází samotná realizace a seznam použitých součástek. Student také nad rámec své práce zkonstruoval pouzdro, které bylo vytištěno na 3D tiskárně. Součástí této kapitoly je také poměrně zdařilý popis vytvořeného programu a webového prostředí. Student také neopomenul uvést pořizovací náklady. I přes důraz na energetickou náročnost je výsledný výrobek schopný fungovat pouze 12 dnů, a to za předpokladu že se nachází v režimu deep sleep. Kladně hodnotím výslednou podobu zařízení i webového prostředí pro zadávání parametrů. Z tohoto popisu je patrná jistá zmatečnost v rozložení práce. Část práce je psána v budoucím čase a tvoří tak dojem, že práce není dokončená. Současně je rozsah této práce pod hranicí doporučeného rozsahu závěrečných prací. Prezentační úroveň práce hodnotím, vzhledem k výše uvedeným připomínkám, jako slabší. Po jazykové stránce je práce také na slabší úrovni. Celkově práce působí tak, že byla psána ve spěchu. V práci postrádám vypracování bodu č.1 zadání: Proveďte literární rešerši a internetový průzkum. Student tak bohužel nesplnil všechny body zadání, proto práci nedoporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 45b (F).
eVSKP id 134822