VANČURA, J. Projekt silových a datových rozvodů administratívního objektu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou návrhu elektroinstalaci pro administrativní objekt. Práce je přehledně členěna do jednotlivých kapitol. V úvodu práce autor popisuje problematiku projektové dokumentace a přehledně srovnává softwarové nástroje pro projektování. Dále popisuje zásady projektování umělého osvětlení, silových a datových rozvodů, včetně přepěťové ochrany. Hlavní část práce obsahuje vytvoření konkrétní DPPS pro administrativní objekt. Projekt řeší návrh umělého osvětlení, silové rozvody, návrh rozvaděče včetně svodiče přepětí, návrh datových rozvodů sítě LAN, EZS, EPS, elektronickou kontrolu vstupu, kamerový systém a telefon. I když PD obsahuje několik nepřesností a chyb plynoucí z nezkušenosti, hlavně v silnoproudé části, celkově lze konstatovat, že student splnil zadání bakalářské práce. Úroveň formálního zpracování snižuje použití několika méně kvalitních obrázků, stylistické chyby a chyby formátování textu, které ale nesnižují výrazně celkovou kvalitu práce. Při práci s literaturou a s citacemi se autor dopustil několika méně závažných chyb syntaktického charakteru. Přínosem práce je vytvoření DPPS, pro konkrétní objekt. Student při zpracovávání práce projevil nadprůměrný zájem o danou problematiku. Vzhledem k tomu, že neabsolvoval předmět projektování silových a datových rozvodů, byl nucen samostudiem zvládnout velice rozsáhlou problematiku. Celkově splňuje všechny požadavky a náležitosti bakalářské práce. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm B (83 bodů).
Student se ve své bakalářské práci zabývá návrhem silových a datových rozvodů administrativního objektu. Bakalářská práce je vhodně členěna a kapitoly na sebe správně navazují. V první části práce student řeší návrh umělého osvětlení, silových rozvodů, datových rozvodů, jištění a ochran proti přepětí. V druhé části student zpracovává projekt DPS pro reálný objekt. V práci není zřejmý odstavec 4.2.1.1 Osvětlení společných komunikací, kde je provedeno nestandardní dělení osvětlení komunikačních prostor. Proč mají mít mateřské školky dva světelné obvody? Rozdělení na obvody závisí na pracovních úkonech, které se v daném prostoru provádějí. Ano, dle odstavce „c“, může být více obvodů, ale při poruše jednoho obvodu by mělo dojít rozsvícení nouzového osvětlení. Dále nesouhlasím s bodem 4.2.1.2, kde student popisuje následující: Schodiště musí být osvětleno tak, aby byla zajištěna bezpečná chůze. Podle platných norem jsou pro schodiště i komunikační prostory definovány minimální hodnoty osvětlení. U jištění světelných obvodů není uveden úbytek napětí, který představuje důležitý parametr. Vzhledem k tomu, že světelné obvody dosahují velkých délek, je doporučena určitá tolerance napětí. Obrázky 6-1 a 6-2 jsou nečitelné. U kapitoly 4.2.2 student uvádí, že pro připojení jednoúčelových spotřebičů pomocí vidlice, lze připojit jednoúčelové zařízení do příkonu 2000 VA. Jaké jištění je uvažováno? V kapitole 4 mohla být popsána také nutnost použití proudových chráničů. Student v práci používá osvětlení žárovkovými svítidly, které se již nevyrábí. Obrázky v příloze B jsou nečitelné. V rozváděči chybí kabel mezi elektroměrovým rozvaděčem a domovním rozváděčem. Dále není v domovním rozváděči použit hlavní vypínač nebo jistič. V technické zprávě jsou uvedeny neplatné normy (chybí doplněné edice). V rozpočtu není uvažováno dostatek kabelu CYKY-J 3x2.5. V rozpočtu nejsou uvedeny všechny prvky - jističe, chránička a jiné. V rozváděči je uvažována rezerva jen 3 moduly, což je poměrně málo. Doporučuje se rezerva kolem 20 %. První část bakalářské práce je zpracována dobře. Úroveň návrhu silnoproudé elektroinstalace je nízká. Část, která se zabývá návrhem slaboproudé elektronizace, je zpracována dobře. Bakalářská práce splňuje veškeré požadavky kladené na práce tohoto typu a doporučuji ji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.
eVSKP id 73573