UHERKA, B. Převodník Ethernet na CAN pro řízení mobilních robotů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Zadání pro bakaláře Bohumila Uherku bylo středně náročné. Jelikož na našem pracovišti začínáme s technologií procesorů ARM, nemáme žádné zkušenosti s konkrétními detaily dané rodiny. Proto student nemohl předpokládat rady na konzultacích ohledně architektury, návrhu signálů, ani softwarového vybavení. Ke konzultacím přicházel dobře připraven, konzultujíce zejména obecné problémy různých architektur, které dokázal konkretizovat na svůj hardware. Iniciativně přistupoval k návrhu desky a využití periferií, které by se mohly někdy v budoucnosti hodit. Student pracoval převážně samostatně v oblastech, kde se samostatnost předpokládala. Jeho práce je zadáním spjata s prací bakaláře Libora Šutery z pohledu ethernetového komunikačního protokolu mezi jejich dvěmi hardwarovými deskami. Libor Šutera zpracovával klientskou část, Bohumil Uherka serverovou.
Práce navazuje na předchozí semestrální projekty studenta a zabývá se návrhem desky plošných spojů pro převodník z ethernetu na průmyslovou komunikační sběrnici CAN pro řízení mobilních robotů. Náročnost práce, která je logicky rozčleněna do sedmi kapitol, bych svým rozsahem přiřadil k těžším zadáním. Pro práci musel mít student dobré zkušenosti s návrhem desek plošných spojů (také díky implementaci 100Mbit ethernetu). Obtížnost práce byla navíc zvýšena použitím mikrokontroléru, se kterým zatím nemáme v rámci skupiny dostatek zkušeností. Dalším nelehkým úkolem, se kterým se student dobře vyrovnal, bylo implementovat ethernet do mikrokontroléru. Student sice využil stávající lwIP stack od výrobce, musel jej ale pochopit, aby jej mohl správně použít. Z popisu práce a výsledku je zřejmé, že student nad každým krokem přemýšlel a bral v úvahu všechny možné varianty. Práci lze vytknout jen to, že na prvních několik stranách se objevují docela často překlepy a gramatické chyby. Později v práci se však tyto chyby již téměř nevyskytují. Student nad rámec zadání vyrobil, osadil a oživil desku plošných spojů a vytvořil návod pro vytvoření projektu v programovacím prostředí uVision4, který se bude hodit dalším studentům. Podle mně dostupných informací je práce původní. Zadání práce bylo splněno a student projevil inženýrské schopnosti. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A, 95 bodů.
eVSKP id 52418