COUFAL, M. Malé zdroje pro vytápění - emise - paliva - jejich volba [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Kermes, Vít

Celkově je možné práci pana Coufala považovat za zdařilou, i když její hlavní těžiště spočívá zejména v rešeršní činnosti. Praktická část práce byla provedena ze strany studenta pečlivě, i když jí mohl být věnován větší rozsah.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Vondál, Jiří

Práce se zabývá shrnutím dostupných malých zdrojů pro vytápění. Autor vypracoval přehled dostupných kotlů na různá paliva, věnoval se lokálním topeništím a tepelným čerpadlům. Ve druhé kapitole se věnoval rozdělení jednotlivých paliv a je zde i zmínka o emisích. V sekci věnované algoritmu volby tepelného zdroje je uvedeno jedno blokové schéma a jsou okomentovány jednotlivé části uvedeného schématu. Na závěr je uvedeno ekonomického srovnání tepelného čerpadla a plynového kotle. Velmi kladně hodnotím autorův styl psaní. Práce se velmi dobře četla. Zásadním problémem práce je však její povrchní přehled. Většina citací je z internetových zdrojů u kterých se autor nenamáhal zjistit si ani původní zdroj údajů. Zářným příkladem budiž odkaz na údaje o plynovém kotli, který vede na stránky nějakého prodejce a ne na stránky výrobce kotle. Velmi špatně vyznívá kapitola přehled dostupných zdrojů energie a k nim vztažené emise, kde jsem očekával podrobný přehled a srovnání emisí jednotlivých zdrojů. Místo toho je zde jen krátký, obecný odstavec o emisích a následuje opět velmi obecný popis jednotlivých paliv. K emisím se autor ještě vrátil v kapitole 4.4, kde je uvedená norma ČSN EN 303-5:2000. V citovaných odkazech však tato norma chybí z čehož usuzuji, že se autor do této normy nepodíval. Kapitola 4 pojednává o algoritmu volby tepelného zdroje. Zde mi však obsah kapitoly rozhodně nepřipomíná algoritmus (návodku) jak postupovat v logicky seřazených časově posloupných krocích, abych jako stavebník dospěl k jedinému výsledku a to volbě vhodného tepelného zdroje. V závěrečné kapitole je volen zdroj tepla pro modelový rodinný dům. Autor zde opomenul provést řádnou rešerši, což se projevilo na velmi jednoduché metodě pro výpočet nákladů a návratnosti investice. Přitom po prvním zadání klíčových hesel jsem sám objevil zajímavé diplomové práce na obdobné téma – např. diplomová práce Ing. Petry Šustové (publikováno na tzb-info.cz) a velmi zajímavá práce Ing. Romana Čížka (VŠE Praha). Práce naplnila zadání v přehledu malých zdrojů tepelné energie. V ostatních bodech však má značné rezervy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 49736