VITNER, P. Instalace a konfigurace Octave výpočetního clusteru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Sysel, Petr

Zadání diplomové práce bylo splněno a student připravil obraz hypervizoru s instalovanými virtuálními počítači pro vytvoření klastru a virtuálními Windows 7 pro výuku. Student pracoval po celou dobu řešení samostatně a iniciativně navrhoval řešení problémů, na které narazil. Studentovi se podařilo vyřešit i automatické přepnutí do prostředí virtuálních Windows 7 při startu počítače a automatického vypnutí výpočetního počítače i hypervizoru při vypnutí systému Windows 7. Na druhou stranu neinformovaného uživatele může zmást logo hypervizoru, které se objevuje při startu systému. Zobrazení loga by bylo vhodné vypnout. Jako zdroj potencionálních problémů považuji také přiřazení kávesnice a myši přímo virtuálnímu počítači s Windows 7. Tím se sice zabránilo nechtěné reakci hypervizoru na eventuální klávesové zkratky, ale současně není možné hypervizor ovládat lokálně. Pro správu hypervizoru je nutné použít vzdálený přístup přes SSH. Vlastní text práce je zpracován relativně pečlivě, obsahuje jen několik překlepů nebo prohřešků proti typografickým pravidlům. Nejvyditelnější je časté umístění čárky na začátku řádku za ilustračním výpisem spouštěných příkazů. To bzlo patrně způsobeno snahou, aby příkazy bylo možné přímo zkopírovat do okna příkazového řádku. Vhodnější by ale bylo souvětí rozdělit a začínat novou větu bez čárky.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Míča, Ivan

V práci je podrobně popsán návrh a realizace systému pro distribuované výpočty v interpretu jazyka Octave. Práce je (až na jednu výjimku) přehledně členěná a dobře čitelná s minimem překlepů. Rovněž formální zpracování je na dobré úrovni, autor hojně cituje aktuální literaturu, a to i v popisu přejatých obrázků -- ačkoliv obr. 1.4 by bývalo vhodnější nepřejímat ale překreslit s českým popisem. Typograficky nevhodné je četné užívání čárek na začátku řádku, jinak je však text i po této stránce zpracován kvalitně. Zadání práce je splněno, navržený prototyp systému je funkční, ačkoliv není jasné, nakolik je výsledný výpočetní cluster výkonný - nebylo provedeno žádné měření výkonu. K celé práci mám ještě několik připomínek: V poměrně stručné rešeršní části práce postrádám zejména zdůvodnění volby hypervizoru (viz otázky). V části popisující zabezpečení síťového provozu chybí podrobný popis a zdůvodnění nastavní iptables. Sporné je rovněž umožnění přihlášení uživatele lokálně nastavením hesla (namísto přihlašování pouze pomocí klíče) -- to je pochybné obzvláště ve spojení s nastavením oprávnění v souboru sudoers (viz otázky). Poslední výtku mám k nesouvislém a poněkud matoucímu popisu postupu klonování uzlů, který začíná v části 3.3.6 stručným pokynem bez jakéhokoliv vysvětlení a dále pokračuje až částí 3.5, kde chybí detaily postupu při klonování.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 73917