KHARCHENKO, V. Návrh měniče s použitím polovodičů na bázi SiC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Autor diplomové práce se zabývá návrhem silové části DC/DC měniče s použitím nových polovodičů typu SiC a MOS-FET. V práci je uveden návrh a výpočet silové části včetně stanovení ztrát a účinnosti měniče. Na závěr jsou prezentovány simulované průběhy důležitých veličin navrženého impulzního transformátoru. Přínosem této práce je návrh silového obvodu měniče konstruovaného na našem ústavu. Student bohužel tuto práci neřešil průběžně během celého akademického roku a větší část byla dokončována těsně před termínem odevzdání. Z tohoto důvodu je rozsah práce malý a v textu se velmi často objevují gramatické chyby a nejednotné formátování. I přesto byly všechny body zadání splněny, a proto práci doporučuji k obhajobě.
Diplomová práce se zabývá návrhem měniče s použitím polovodičů na bázi SiC a lze ji rozčlenit do třech hlavních celků. V prvním z těchto celků se diplomant věnuje porovnání polovodičů a popisu měniče, který byl realizován na UVEE jako rychlonabíječ pro elektromobil. V další části se autor zabývá návrhem impulsního transformátoru, dimenzováním polovodičových prvků měniče a řešením ztrát na jeho jednotlivých částech. Samotný závěr je věnován stěžejní části práce, kterou je simulace matematického modelu impulsního transformátoru v prostředí MATLAB Simulink. Rozsah samotné práce je 28 stran, ke kterým mám následující připomínky: • V celém textu se vyskytuje řada prohřešků proti českému pravopisu, těžko pochopitelných větných spojení a zavádějících informací. • Uvedené rovnice mají často odlišnou velikost i formát písma než ostatní text. • Některé rovnice jsou nesmyslné nebo z nich nelze pochopit, jak se k nim došlo. Dále jsou v rovnicích za stejné symboly dosazovány často různé číselné hodnoty. Tyto skutečnosti vedou k dojmu, že se autor v problematice moc neorientuje. • Stěžejní část je v práci uvedena jenom okrajově s velmi stručným vysvětlením a popisem samotného modelu. • Práce zcela postrádá jakékoliv vyhodnocení výsledků simulace. • Celková úroveň práce je dost nízká a působí dojmem, že ji nebyla věnována dostatečná pozornost. I přes uvedené nedostatky autor splnil všechny body zadání, a proto práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 63089