SVOBODOVÁ, S. Segmentace cév ve snímcích sítnice s vysokým rozlišením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Práce studentky Sabiny Svobodové je zaměřená na téma segmentace cév ve snímcích sítnice s vysokým rozlišením. Teoretická část obsahuje úvod do problematiky a rešerši metod zaměřených na danou problematiku s řádně citovanými odkazy na relevantní odbornou literaturu. Zde bych uvítala podrobnější členění již publikovaných přístupů segmentace cévního řečiště. Naopak velmi oceňuji praktickou část práce, která popisuje studentkou navrženou metodu, založenou na kombinaci přizpůsobené filtrace a klasifikace pomocí neuronové sítě a inspirovanou přístupy zmíněnými v rešerši. Studentka si také vytvořila rozsáhlou databázi anotovaných dat, díky které dosáhla kvalitních výsledků a jejich zhodnocení. Text v celé práci je čtivý, logicky navazující a odpovídajícího rozsahu. Studentka byla po celou dobu spolupráce aktivní a iniciativní. Všechny body zadání diplomové práce tudíž považuji za splněné v plné míře a práci hodnotím stupněm A (95 bodů).
Předložená diplomová práce se zabývá tématem segmentace cévního řečiště ve snímcích sítnice pořízených fundus kamerou s adaptivní optikou. Studentka se v úvodní části práce zabývá anatomickým popisem oka, konkrétně sítnice. Dále se věnuje teoretickému rozboru snímání obrazu systémy s adaptivní optikou a jejich využitím v oftalmologii. V rámci rešerše odborné literatury studentka prezentuje publikované metody segmentace cévního řečiště v obrazech sítnice. Podrobněji se věnuje metodám založeným na použití neuronových sítí. V rámci rešerše bych ocenil, kdyby bylo zmíněno více aktuálních publikací, alespoň z roku 2018 a novějších. Spousta citovaných prací již není moc aktuální. V praktické části studentka popisuje vlastní návrh metody segmentace založený na klasifikaci příznakových vektorů. U vizuální prezentace hodnot příznaků pomocí krabicových grafů postrádám srovnání pro všech 7 příznaků. Pro generování texturních příznaků jsou využity funkce implementované v Matlabu. Zde postrádám bližší diskusi nastavení parametrů těchto funkcí, resp. metod, které se za funkcemi skrývají. V podstatě se jedná o chybějící diskusi k velikosti lokálního okna, které se u jednotlivých funkcí použilo pro výpočet. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Práce je vhodně strukturovaná. Text obsahuje minimum překlepů a pravopisných chyb. Na závěr konstatuji, že zadání diplomové práce bylo úspěšně splněno. Z práce je patrné, že si studentka dokázala nastudovat potřebnou odbornou literaturu a získané znalosti uplatnit při vytvoření požadovaného inženýrského díla. Hodnocení: B/85 b.
eVSKP id 134414